Rawianie mieli okazję posłuchać wyjątkowego brzmienia – połączenia harfy i marimby. Duet HarpBeat to nowy projekt dwóch utalentowanych instrumentalistek, który swoją premierę miał właśnie w Rawie Mazowieckiej.

Ewelina Hajda jest marimbafonistką. Anna Kłos natomiast harfistką.
– Jest to zestawienie nietypowe, ponieważ zarówno harfa, jak i marimba są instrumentami harmonicznymi – wyjaśniła pani Anna. – Skrzypce czy wiolonczela zazwyczaj grają melodię. My natomiast gramy i melodię, i akompaniament. – Wybrałyśmy dla państwa repertuar, który w oryginale nie został napisany na nasze instrumenty – dodała pani Ewelina.

Koncert instrumentalistek tak się podobał, że głośnymi brawami publiczność poprosiła o bis. Po występie goście zarzucili artystki gradem pytań. Okazało się, że obie panie znają się 20 lat. Projekt muzycznego duetu długo więc dojrzewał.
– Tak naprawdę zaczynałam od skrzypiec, ale cztery struny to było dla mnie za mało, więc teraz mam 47 – wyjaśniła z uśmiechem Anna Kłos. – Ja również byłam skrzypaczką – dodała Ewelina Hajda. – I chyba te cztery struny też mi nie odpowiadały. Zamieniłam je, więc na klawiaturę, choć po drodze również miała to być harfa… W szkole muzycznej marimba to jeden z instrumentów obowiązkowych. Głównym przedmiotem jest jednak perkusja klasyczna. Marimba i wibrafon to wybór. Dokonałam go dopiero, gdy miałam 22 lata, czyli późno jak na solistę. Zakochałam się w nim jednak po uszy.

Po koncercie chętni mogli porozmawiać z artystkami, a nawet spróbować swoich sił w grze na harfie lub marimbie.

Kolejny koncert w ramach Festiwalu Noc Mazurka – już w najbliższą sobotę, 11 sierpnia. Dla publiczności zaśpiewa sopranistka Natalia Kordecka-Kolo. Przy fortepianie będzie jej akompaniować Agata Górska-Kołodziejska.

Tekst i fot. aka


* Koncertowi HarpBeat towarzyszyła wystawa „Moje malowanie”. Autorką prezentowanych na Miłej 4 obrazów jest Grażyna Wolska. Rozmowę z artystką można znaleźć w aktualnym wydaniu „Głosu” (9.08), e-wydanie dostępne TUTAJ

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1877 sekundy