Państwo Rokiccy zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu „Rolnik – Farmer Roku 2019”. Nagrodą główną jest statuetka „Złote jabłko”

Państwo Rokiccy zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu „Rolnik – Farmer Roku 2019”. Nagrodą główną jest statuetka „Złote jabłko” (Fot. Anna Popłońska)

Gospodarstwo państwa Rokickich z Białej Rawskiej zostało docenione podczas XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku 2019”. W kategorii sadownictwo zdobyli I miejsce w kraju. Ich gospodarstwo wyróżnia wysoka jakość jabłek.

Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy mają na swoim koncie już niejeden prestiżowy tytuł w branżowych plebiscytach. Sadownicy podkreślają, że kluczem do sukcesu jest ciężka praca. Ich znakiem firmowym jest wysoka jakość jabłek. Dbają m.in. o odpowiednie przygotowanie gleby, nawożenie i pielęgnację drzewek.

– W sadzie wykorzystujemy tzw. mapowanie pola, czyli prowadzimy działania w kierunku systematycznego badanie gleby. W zależności od jej składu stosujemy odpowiednie nawożenia na bazie kwasów humusowych – wyjaśnia Cezary Rokicki. – Dbamy o żyzność i bioróżnorodność gleby.

W całym ogrodzie u państwa Rokickich jest rozprowadzone kropelkowe nawadnianie połączone z systemem fertygacji. Korzystają z własnej studni głębinowej. Mają także stację uzdatniania wody oraz stację meteorologiczną. Sadownicy mogą się pochwalić także bardzo dobrze wyposażonym parkiem maszynowym i wieloma urządzeniami niezbędnymi do produkcji sadowniczej. Niektóre z nich są wykonane według własnej konstrukcji i pomysłowości. Gospodarstwo stale się rozwija, wdrażane są nowoczesne technologie oraz rozwiązania.

– Produkujemy zdrową żywność, wysokiej jakości jabłka – zaznacza Jan Rokicki. – Wymieniamy drzewka na nowoczesne odmiany i zmieniamy sposób nawożenia. Wycofaliśmy środki chemiczne i stosujemy środki, które nie pozostawiają pozostałości w owocach. Idziemy w kierunku gospodarstwa ekologicznego.

W przyszłym roku bialscy sadownicy planują rozpocząć realizację innowacyjnego projektu „Czyste jabłko” wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Instytutem Praktycznego Sadownictwa w Tarczynie.

– W ramach tego projektu wybudujemy komorę chłodniczą z osprzętem na 150 ton i nowoczesną sortownię z wodnym rozładunkiem – tłumaczy Cezary Rokicki. – Będziemy produkować owoce o jeszcze wyższych standardach, w których nie będzie pozostałości po opryskach. Dzięki temu będziemy mogli wstawiać jabłka do szkół, przedszkoli czy szpitali. Nasze owoce będą mogły być wykorzystywane również do produkcji przecierów dla dzieci.

Anna Popłońska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Ryż z truskawkami

Nietrzeźwy kierowca potrącił księdza

Nowa przychodnia w mieście

Jakie półbuty damskie wybrać?

Mokra Prawa: biegli szukają przyczyny wybuchu

Amatorski Klub Bokserski w Skierniewicach. W...

Wybuch w domu jednorodzinnym w Mokrej Prawej pod...

Goran El-Ward na konsultacji Kadry Polski U14

Judoka Wiktor Mrówczyński ma apetyt na Igrzyska...