Tosia i Ania są stałymi czytelniczkami rawskiej książnicy. Młodsza z sióstr najbardziej lubi przygody Kubusia Puchatka. Sama jeszcze nie potrafi czytać, więc słucha bajek czytanych przez mamę i starszą siostrę

Tosia i Ania są stałymi czytelniczkami rawskiej książnicy. Młodsza z sióstr najbardziej lubi przygody Kubusia Puchatka. Sama jeszcze nie potrafi czytać, więc słucha bajek czytanych przez mamę i starszą siostrę (fot. Anna Kraćkowska )

Prawie 24 tysięcy wypożyczeń odnotowano w minionym roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej dla Dzieci w Rawie Mazowieckiej. Bibliotekarki planują nagrodzić najlepszych czytelników. Konkurs „Czytelnik Roku” oficjalnie zostanie podsumowany, gdy książnica wróci do starej siedziby, czyli odnowionych pomieszczeń przy placu Piłsudskiego.  

„Czytelnik Roku 2018” to jedna z ubiegłorocznych inicjatyw rawskich bibliotekarek, która miała na celu promowanie czytelnictwa.  

- W ubiegłym roku odnotowałyśmy łącznie 23 839 wypożyczeń – mówi Katarzyna Kwapisiewicz. – Nie jest to zły wynik biorąc pod uwagę fakt, że część naszego księgozbioru ze względu na remont po prostu nie jest dostępna dla czytelników.

Najlepsi czytelnicy wyłonieni zostali na podstawie wydruku komputerowego bibliotecznego systemu wypożyczeń. Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach wiekowych – do lat 5, 6-12 lat oraz 13-15 lat.

- Uznałyśmy, że tak będzie sprawiedliwie, ponieważ naszym najmłodszym czytelnikom często czytają rodzice i rodzeństwo. Poza tym w książeczkach, które wybierają jest zwykle więcej obrazków, niż treści – tłumaczy Elżbieta Sterna. – Chciałyśmy dać szansę na nagrody także dzieciom, które dopiero zaczynają same czytać i starszym czytelnikom, którzy czytają już w pełni samodzielnie. 

Więcej niż jedna książka dziennie

Czytelnik Roku 2018 w kategorii do 5 lat wypożyczył na swoją kartę 384 książki. Rekordzista w kategorii wiekowej 6-12 lat ma na swoim koncie 288 przeczytanych pozycji. W najstarszej kategorii wiekowej 13-15 lat na nagrodę zasłużył czytelnik, który wypożyczył 200 lektur.

Na stronie internetowej biblioteki podane zostały zestawienia najlepszych dziesięciu czytelników w każdej kategorii. Nazwiska zastąpiły jednak… numery kart bibliotecznych. – Chcemy zostawić nutkę tajemnicy aż do oficjalnego rozstrzygnięcia konkursu – wyjaśniają bibliotekarki. – Jego podsumowanie będzie pierwszą imprezą kulturalną po powrocie do naszej starej, wyremontowanej siedziby.

Chociaż konkurs „Czytelnik Roku 2018” nie został jeszcze oficjalnie podsumowany, wraz z początkiem roku ruszyła jego kolejna edycja. Zasady pozostały bez zmian. Najlepszych czytelników poznamy na początku 2020 roku.

Podpowiadamy - dla dzieci do 10 lat wyrobienie karty czytelnika, która umożliwi wypożyczanie książek w bibliotece jest bezpłatne. Starsi płacą za dokument symboliczną złotówkę. Chyba, że odwiedzą bibliotekę w dniu swoich urodzin – wówczas również otrzymują kartę za darmo.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

To tylko kolizja, a tymczasem powstał duży...

„Reymont” na zdalne. Nie wszyscy zatańczą...

Uchwała o tej opłacie budzi kontrowersje. Wójt...

10 mln zł na rewitalizację. Na jakie remonty...

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

Kierowca na własnej skórze poczuje zaostrzenie...

Bartosz przyszedł na świat 18 minut po północy...

Pracownik przygnieciony przez maszynę...

Jeden przypadek narkomanii i wciąż plaga...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA