Zenon Krajewski spotkał się z rawskimi czytelnikami

(fot. Anna Kraćkowska )

Zenon Krajewski był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rawie Mazowieckiej. W 2017 roku naukowiec wydał swoją pierwszą powieść. Najnowsze dwie części historycznej sagi ukażą się jeszcze w tym roku.

Ostatnie dni gorącego lata 1939 roku w Łomży. Mieszkańcy miasta i jego okolic z niepokojem przyjmują informację o wybuchu międzynarodowego konfliktu. 11 września, po kilku dniach walk nad Narwią, hitlerowcy zajmują Łomżę, by wkrótce oddać ją Sowietom. Tak zaczyna się saga „Meandry losu”, której autorem jest Zenon Krajewski.

- O napisaniu powieści myślałem „od zawsze”, aż wreszcie doszedłem do momentu „teraz albo nigdy” – zdradził autor podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rawie Mazowieckiej. – Wiedziałem, że zacznę od 1939 roku. W takim okresie nie sposób pominąć  wątku społeczności żydowskiej. Myślę, że polsko-żydowskie historie są mało znane, a przez to bardzo ciekawe.

Powieść oparta została na historii regionalnej.

- Niewiele mam wspólnego z Mrozem, u którego bohater może uciec z najcięższego więzienia w Rosji i przeżyć zabijając po drodze uzbrojonych po zęby strażników – przyznał Zenon Krajewski. – Bajki są dla małych dzieci. Uważam, że nie można bawić się historią. Trzeba ją pokazać tak, jak było. Powieść musi oczywiście zawierać dużo akcji obyczajowej, bo każdy autor chce, aby jego książki były chętnie czytane. Jeśli jednak coś w mojej powieści nie jest faktem, zostało obmyślone tak, jak naprawdę mogło być. 

Czytelnicy mogą już nabyć trzy tomy sagi. Czwarty ukaże się jeszcze w tym miesiącu, piąty – do końca roku. Autor pracuje właśnie nad szóstą częścią „Meandrów losu”. Ile tomów będzie liczyć saga? Dowiecie się tego z materiału w aktualnym wydaniu „Głosu Rawy” (14.03).

W drugim tomie sagi – „Pod sowieckim butem” – jest rawski akcent. Autorką krótkiej recenzji znajdującej się na okładce jest Elżbieta Górska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rawskiej.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Elżbieta 1 ponad rok temu

  Bardzo ciekawie zrobiony reportaż, doskonale się go czyta. Zdjęcia również jakby bardziej przemyślane. Dobry kierunek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Łódzkie na PLUS

Weekend blisko Warszawy dla sympatyków natury

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Praca u najlepszych

Łódzkie na PLUS

Wystawa prac Estery Karp w Skierniewicach. Dla tego...

ŁÓDZKIE NA PLUS

Król zimowych stylizacji

Namalowane sercem. Prace dzieci trafiły na...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA