Mandat za brak pasów

(fot. KPP w Rawie Mazowieckiej )

Kierowcy i pasażerowie nadal lekceważą ten przepis. Chodzi o jazdę w pasach bezpieczeństwa. W środę, 14 marca policjanci w całej Polsce prowadzili akcję „Pasy”. Działania objęły także powiat rawski.

Mundurowi sprawdzali czy kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Sprawdzali również, czy najmłodsi przewożeni są w fotelikach. Na drogach powiatu rawskiego funkcjonariusze skontrolowali 36 pojazdów.

- Efektem policyjnej akcji było ujawnienie 22 przypadków niekorzystania z pasów bezpieczeństwa – mówi Agata Krawczyk, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej. – Niestety, jest to przepis nadal często lekceważony zarówno przez kierowców jak i pasażerów.

Głównym zadaniem pasów jest „przywiązanie” człowieka do jego fotela i utrzymanie go tak, aby w momencie zderzenia ciało nie uderzyło w twarde elementy kabiny lub z niej nie wypadło.

- Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy jak najniżej pod brzuchem – instruuje sierż. sztab. Krawczyk. - Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku. Każdy z nas powinien dopasować punkt mocowania znajdujący się na bocznym słupku do swoich gabarytów. Tylko wtedy będziemy pewni, że pasy nas uchronią. Pasy bezpieczeństwa ratują ludzkie życie – podkreśla policjantka. - Nie bójmy się ich używać.

Każdy kierowca, który nie zapina pasów bezpieczeństwa powinien liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł i 2 pkt. Za przewożenie pasażera niekorzystającego z pasów kierowca zapłaci 100 zł i otrzyma 4 pkt karne. Za przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami grozi 150 zł mandatu i 6 pkt. Uwaga - pasażer również odpowiada sam za siebie i podróż bez pasów będzie go kosztować 100 zł.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Ryż z truskawkami

Nietrzeźwy kierowca potrącił księdza

Nowa przychodnia w mieście

Jakie półbuty damskie wybrać?

Mokra Prawa: biegli szukają przyczyny wybuchu

Amatorski Klub Bokserski w Skierniewicach. W...

Wybuch w domu jednorodzinnym w Mokrej Prawej pod...

Goran El-Ward na konsultacji Kadry Polski U14

Judoka Wiktor Mrówczyński ma apetyt na Igrzyska...