Stanisław Zawadzki prezentuje urządzenia, dzięki którym osoby z dysfunkcją wzroku mogą słuchać nagranych książek

Stanisław Zawadzki prezentuje urządzenia, dzięki którym osoby z dysfunkcją wzroku mogą słuchać nagranych książek (fot. Anna Popłońska)

Bialska książnica wychodzi naprzeciw oczekiwaniom niewidomych i słabo widzących. Osoby, które lubią czytać książki, ale stan zdrowia im to uniemożliwia, mogą skorzystać ze specjalnych odtwarzaczy. Do wyboru jest około dwóch tysięcy tytułów. Urządzenie są proste w obsłudze dla osób w każdym wieku.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Rawskiej przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących – edycja 2018”. Książnica otrzymała do dyspozycji nieodpłatnie dwa urządzenia, tzw. Czytak Plus i Czytak NPN. Osoby z dysfunkcją wzroku mają teraz łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Oba urządzenia są proste w obsłudze – zapewnia Stanisław Zawadzki, bibliotekarz i informatyk w bialskiej książnicy. – Mają po 12 klawiszy, które służą do wyboru różnych opcji. Można ustawić głośność, tytuł czytanej książki czy wybrać rozdział, który chcemy posłuchać.

Na stronie internetowej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej jest zamieszczony link do cyfrowego katalogu książek mówionych. Znajduje się tam niespełna dwa tysiące tytułów. Na liście są podane tytuły, autorzy oraz nazwiska lektorów. Baza dostępnych książek jest na bieżąco aktualizowana i powiększana. Można wybrać zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Tematyka książek jest różnorodna.

Jak wypożyczyć urządzenie?

Zasada działania jest dość prosta. Czytelnik na podstawie katalogu, który zawiera spis książek, wybiera tytuły, które chce posłuchać. Po przyjściu do biblioteki wystarczy podać tytuły. Po wgraniu lektur na urządzenie będzie można słuchać wybranych książek.

– Wychodzimy naprzeciw osobom niewidomym czy słabo widzącym i zachęcamy do skorzystania z naszej nowej oferty, tym bardziej, że urządzenia są wypożyczane bezpłatnie – dodaje Stanisław Zawadzki. – Przed wypożyczeniem udzielimy instrukcji obsługi i pokażemy jak działa urządzenie – dodaje. – Należy mieć przy sobie dowód osobisty, ponieważ spisujemy pisemną umowę wypożyczenia na okres 30 dni. Istnieje możliwość przedłużenia.

Na urządzeniu może być nagranych około 50 tytułów. Odtwarzacze mają wbudowaną baterię, która wystarcza na kilka godzin słuchania. Jeden z klawiszy służy do sprawdzenia poziomu baterii. Jeśli jest niska, urządzenie należy naładować. W zestawie znajduje się od razu ładowarka. Urządzenie jest przenośne. Książek można słuchać na przykład w kuchni, pokoju czy w ogrodzie.

Projekt koordynuje Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Od 12 lat zajmuje się nagrywaniem i udostępnieniem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. Projekt jest dofinansowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1637 sekundy