z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 kwietnia 2019 | 10:32
Zabraknie kasy dla niepełnosprawnych

(fot. Joanna Kielak)

Znów nie wystarczy pieniędzy, by zrealizować wszystkie wnioski o dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego czy likwidacji barier architektonicznych. Po podziale pieniędzy z PFRON na rehabilitację społeczną przeznaczono nieco ponad 440 tys. złotych.

Kolejny rok z rzędu do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie trafi za mało środków z PFRON na dofinansowania dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu rawskiego.

Podczas ostatniej sesji powiatowi radni podjęli uchwałę, w której określono zadania, na które w tym roku zostaną przeznaczone środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do podziału między trzy zadania jest prawie 1,1 mln złotych.

Na rehabilitację zawodową – zadania realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy – przeznaczono 25 tys. złotych. To o 5 tys. złotych mniej niż w 2018 roku. Ponad 620 tys. złotych to natomiast dofinansowanie kosztów działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przyznana kwota to 90 proc. kosztów funkcjonowania WTZ-u. Pozostałe 10 proc. musi dołożyć Samorządowe Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Rawskiej.

Na rehabilitację społeczną pozostało 445 tys. złotych – zaledwie o 4 tys. złotych więcej niż w ubiegłym roku. To pieniądze na dofinansowanie niepełnosprawnym mieszkańcom powiatu turnusów rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, a także dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych.

W ostatnich latach, ze względu na zbyt małe środki dorośli niepełnosprawni nie mogli liczyć na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych. Przyznawano je jedynie dzieciom. W ubiegłym roku PCPR zdecydował, że pewną pulę przeznaczymy na dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych dla dorosłych, tak też będzie w tym roku. W pierwszej kolejności dofinansowania są przyznawane osobom niepełnosprawnym w wieku do 16 lat oraz osobom w wieku 16-24 lata uczącym się i niepracującym bez względu na stopień niepełnosprawności.

Następnie dofinansowania będą przyznawane osobom ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym. W przypadku dorosłych pierwszeństwo mają osoby, które nie korzystały z dofinansowania w ubiegłym roku.

Na dofinansowania do turnusów zaplanowano 124 tys. złotych. Na dopłaty do zakupów przedmiotów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego zapisano nieco ponad 265 tys. złotych, a na likwidację barier architektonicznych 51 tys. złotych.

Do sprzętu rehabilitacyjnego PCPR będzie dopłacał 50 proc., do likwidacji barier architektonicznych – 40 proc, barier w komunikowaniu się – 30 proc., a do zakupu przedmiotów ortopedycznych – 60 proc.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Uchwała o tej opłacie budzi kontrowersje. Wójt...

10 mln zł na rewitalizację. Na jakie remonty...

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

Kierowca na własnej skórze poczuje zaostrzenie...

Bartosz przyszedł na świat 18 minut po północy...

Pracownik przygnieciony przez maszynę...

Jeden przypadek narkomanii i wciąż plaga...

DZIEŃ BABCI I DZIADKA, ZŁÓŻ ŻYCZENIA

Dar Jakubowa i Helenowa dla kościoła

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA