z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 kwietnia 2019 | 18:48 komentarzy 1
PIP zapowiada kontrole

(fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Inspekcja pracy na zlecenie ministerstwa edukacji sprawdzi, które placówki mają prawo do strajku. Może się okazać, że w niektórych regionach nawet 45 proc. dyrektorów nie zgłosiło sporu z nauczycielami do PIP.

Jak to wygląda w powiecie skierniewickim? ZNP zapowiada, że stało na straży, by strajk mógł odbyć się zgodnie z wymogami prawa. W skierniewickim ratusza słyszymy: – Nie mamy prawa ingerować w sprawy związkowców, pracodawcą dla nauczyciela jest dyrektor, nic nie wiemy na temat możliwych uchybień.
Zgodnie z prawem dyrektorom szkół grożą poważne kary, z utratą pracy i ograniczeniem wolności włącznie – informuje kuratorium oświaty.
Związkowcy domagają się 1 000 zł brutto podwyżki (z wyrównaniem od stycznia). Oświatowa Solidarność chce 15 proc. podwyżki, też od początku tego roku.
Strajk jest nadal realny. Według ZNP za udziałem w nim opowiedziało się ponad 80 proc. szkół i przedszkoli, a według ministerstwa ma ich być niespełna 59 proc. Z kolei gdy sytuację diagnozuje PIP dowiadujemy się, że niespełna 43 proc. dyrektorów powiadomiło o protestach okręgowe inspekcje.
Samorządy lokalne w sprawie nie zabierają głosu. Prezydent Skierniewic zapewnia, że miasto dba o nauczycieli.

– Liczymy się z tym środowiskiem, doceniamy ich pracę. Nie znajda państwo naszego miasta na liście gmin, które kreatywnie podchodzą do wyliczania wynagrodzenia nauczycieli. Nie żonglujemy dodatkami – przekonuje Krzysztof Jażdżyk.

Kwota zabezpieczona w budżecie na pensje dla nauczycieli to ponad 2,5 mln zł więcej ponad to, co jest obowiązkiem samorządu.

Samorząd miasta szykuje wypłatę zaległych podwyżek dla nauczycieli. W grudniu minionego roku rząd po raz pierwszy stanął przed groźbą strajku. Wówczas to nauczyciele masowo udali się do lekarzy, skorzystali z L4. Paraliżu w Skierniewicach nie było.

Wypracowany konsensus sprowadził się do obietnicy ministerstwa, zrealizowanej przez samorządy. Najkrócej, te zostały rozporządzeniem zobowiązane do wypłaty wyrównania (związanych z podwyżką pensji) od 1 stycznia 2019 r.

Nauczyciele w Skierniewicach przypominają, że do dziś podwyżki na kontach nie odnotowali. W praktyce wspomniane wyrównanie to dla najmniej zarabiającego nauczyciela stażysty 147,28 zł od 1 kwietnia więcej miesięcznie do pensji. W przypadku nauczyciela dyplomowanego (zarabiającego najlepiej, z najwyższym stażem zawodowym) chodzi o 271 zł.

Zarówno z punktu widzenia nauczycieli, jak i samorządu miasta jest o co walczyć. Nie można bowiem zapominać, że szkoły w Skierniewicach zabezpieczają 1 000 etatów dla nauczycieli (ok. 35 dla stażystów, 137 dla nauczycieli kontraktowych, 192 dla nauczycieli mianowanych i 568 etatów nauczycieli dyplomowanych).

– Podwyżek z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., nauczyciele mogą spodziewać się po 10 kwietnia – zapewnia Jarosław Chęcielewski, wiceprezydent Skierniewic. – Pensje nauczycieli wzrosną o 5 procent, zaś pracowników niepedagogicznych o 4 procent.

Za pierwszy kwartał br. z budżetu miasta na podwyżki przeznaczonych zostanie 100 tys. zł.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~babcia 1 ponad rok temu

  W różnych miastach w Polsce nauczyciele otrzymają choćby częściowe wynagrodzenie za czas strajku. A w Skierniewicach cisza. Władze milczą. Wyrównania od stycznia nadal nie ma. A w naszych szkołach uczą dobrzy nauczyciele. Tylko tak mało doceniani.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

„Reymont” na zdalne. Nie wszyscy zatańczą...

10 mln zł na rewitalizację. Na jakie remonty...

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

Bartosz przyszedł na świat 18 minut po północy...

Pracownik przygnieciony przez maszynę...

Wraki znikają powoli. Są zagrożeniem nie tylko...

NOWE OKOLICZNOŚCI! Potrąciła nastolatkę...

Kapelmistrz – zajęcie dla pracowitych

Pałacyk w Białej Rawskiej 33 lata temu [ZDJĘCIA]

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA