historia

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 kwietnia 2019 | 14:36

(fot. z archiwum Muzeum Ziemi Rawskiej)

Spotkania z aktorami, pokaz mody Gminnych Spółdzielni, widowisko poetyckie „Gwiazda Lenina”, zawody młodzieży w podnoszeniu ciężarów – to tylko niektóre punkty programu pierwszych Dni Rawy i Ziemi Rawskiej.

„Imponująco wypadły obchody, pierwszych w historii regionu Dni Rawy i Ziemi Rawskiej. Organizatorzy imprezy byli wprost zaskoczeni eksplozją lokalnego patriotyzmu, wyrażającego się w porządkowaniu, przyozdabianiu i sadzeniu róż tak w centrum miasta, jak też przy wszystkich ulicach peryferyjnych. W trakcie trwania lokalnego święta rawski gród mienił się setkami szturmówek, transparentów i haseł wzywających społeczeństwo do dalszego wysiłku na rzecz przeobrażania pięknej Ziemi Rawskiej i nawiązujących tematycznie do jej przeszłości” – czytamy w relacji z obchodów zamieszczonej w „Głosie Robotniczym” z 5 maja 1970 roku.

fot. z archiwum Muzeum Ziemi Rawskiej

Dni Rawy rozpoczęły się 1 maja o godzinie 13.00 hejnałem z ratusza.

Pół godziny później odsłonięto tablicę pamiątkową na gmachu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Na tablicy umieszczono najważniejsze daty z historii miasta. Na pierwszy dzień obchodów zaplanowano też m.in. mecz piłki nożnej (w przerwie pokaz gimnastyczny w wykonaniu uczniów LO w Rawie), montaż 1 Majowy w wykonaniu uczniów LO z Nowego Miasta, wyścig kolarski i ognisko harcerskie z gawędą o Rawie w parku miejskim.

fot. z archiwum Muzeum Ziemi Rawskiej

Drugiego dnia rawianie mogli spacerować po mieście szlakiem przygotowanych wystaw. W Muzeum Ziemi Rawskiej można było obejrzeć sztukę ludową i papierowe ozdoby nadesłane na konkurs folklorystyczny. W budynku LO prezentowano amatorskie fotografie „Rawa w obiektywie”, a w pawilonie MHD – dyplomy, puchary i medale zdobyte przez rawskich sportowców w zawodach krajowych i na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku. W bibliotece przygotowano wystawę książek „Rawa w literaturze” i rysunków dziecięcych „Moje miasto w przyszłości”. W świetlicy Zakładów im. Gen. K. Świerczewskiego (ul. Krakowska 22) prezentowano „wystawę obrazującą historię Zakładów”. Swój dorobek zaprezentowali też uczniowie. Jakby mało było wystaw w hali targowej (ul. Mickiewicza 28), rawianie mogli obejrzeć sprzęt gospodarstwa domowego i środków ochrony roślin. W programie znalazł się  pokaz mody Gminnych Spółdzielni. Pokaz mody przygotowali także uczniowie zasadniczych szkół odzieżowych.

W kinie „Gdańsk” odbył się natomiast trzygodzinny przegląd filmów dokumentalnych „obrazujących 25-lecie zwycięstwa nad faszyzmem”.

Podczas ostatniego dnia święta miasta w sali KP PZPR (dziś budynek starostwa, pl. Wolności 1) zaprezentowali się laureaci konkursów: recytatorskiego, piosenki dziecięcej i piosenki radzieckiej. Na stadionie rozegrano spartakiadę sportową: mistrzostwa powiatu w piłce ręcznej, zawody młodzieży w podnoszeniu ciężarów i mistrzostwa powiatu w lekkiej atletyce. W przerwie był pokaz gimnastyczny w wykonaniu uczennic Liceum Ekonomicznego w Białej Rawskiej.

Uczniowie LO w Nowym Mieście przygotowali natomiast widowisko poetyckie „Gwiazda Lenina”.

W programie imprezy znalazły się również występy zespołów i spotkania z aktorami. „Publiczność niezwykle żywo kwitowała występy zespołów regionalnych i kapel ludowych, a w tym także kapeli GS „Samopomoc Chłopska” w Nowym Mieście, która w tych dniach powróciła z tournée artystycznego po NRD, gdzie popisy jej były nagradzane rzęsistymi oklaskami i kwiatami. Teatr Poezji przy LO w Nowym Mieście zaprezentował program estradowy” – donosił „Głos Robotniczy”. – „Spotkania z aktorami, zwłaszcza odtwórcami głównych ról w powieści radiowej „Matysiakowie” przyciągały tak młodzież, jak i starszych. (...) Codziennie na pl. Zamkowym były też organizowane zabawy ludowe i festyny”.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 18

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
 • 3
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2586 sekundy