(fot. Joanna Kielak)

Radni będą dwa razy oceniać burmistrza. Oprócz absolutorium będą głosować nad udzieleniem (lub nieudzieleniem) mu wotum zaufania. Rawianie, którzy chcieliby zabrać głos w debacie nad raportem o stanie miasta na zgłoszenie mają czas do 15 maja.

Po ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym samorządy każdego szczebla muszą do końca maja przygotować raport o stanie gminy (powiatu, województwa). Raport ma być podsumowaniem działalności burmistrza (wójta) w roku poprzednim. W dokumencie powinny znaleźć się m.in. analizy dotyczące realizacji polityk, programów i strategii, budżetu obywatelskiego i uchwał rady miasta.

W rawskim ratuszu trwa przygotowywanie dokumentu. – Elementy raportu uzupełniają urzędnicy z poszczególnych wydziałów – mówi Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej. – Zdaję sobie sprawę z tego, że dokument może być dość obszerny, ale postaramy się, by wszystkie niezbędne informacje zmieścić w rozsądnej objętości.

W debacie nad raportem, który burmistrz ma przedstawić radnym, mogą wziąć udział mieszkańcy.

Rawianie, którzy chcieliby zabrać głos podczas debaty muszą wcześniej złożyć w ratuszu pisemne zgłoszenie poparte podpisami przynajmniej 20 osób. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 maja w biurze rady miasta (pl. Piłsudskiego 5, I piętro, pok. nr 14) w godzinach pracy urzędu.

Zgodnie z ustawą zgłoszenia mieszkańców składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana jest sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy będą dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania zgłoszenia przez przewodniczącego rady. W debacie może wziąć udział 15 osób.

Radni rozpatrują raport podczas sesji absolutoryjnej. Najpierw, po debacie będą głosowali nad udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania. Uchwałę o udzieleniu wotum zaufania należy podjąć bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Jeśli radni nie podejmą tej uchwały jest to równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania. Jeśli burmistrz w dwóch kolejnych latach nie otrzyma wotum zaufania rada może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie jego odwołania.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1522 sekundy