Jesienią ubiegłego roku część materiałów do nowej produkcji i relacje świadków były nagrywane w Izraelu

Jesienią ubiegłego roku część materiałów do nowej produkcji i relacje świadków były nagrywane w Izraelu (Fot. Fundcja Generator Kultury )

Fundacja Generator Kultury z Białej Rawskiej realizuje projekt pt. „Zapiski z okupacji”. Początkowo efektem finalnym produkcji miał być film. Jednak w trakcie zbierania wspomnień okazało się, że jest to świetny materiał na kilkuodcinkowy serial. Realizacja projektu wymaga jednak nakładów finansowych.

Twórcy filmu „Dzik”, który przedstawiał losy bohaterów leśnego oddziału Armii Krajowej, mają pomysł na nową produkcje również o tematyce historycznej. Przygotowania do ekranizacji „Zapisków z okupacji” ruszyły już w ubiegłym roku. Nowy projekt miał dotyczyć czasów okupacji w latach 1939-1945 na terenie powiatu rawskiego. Początkowo miał to być film fabularno-dokumentalno-animowany. Zamysł był taki, aby relacje świadków, ich potomków były przeplatane i poparte materiałami archiwalnymi oraz urozmaicone animacjami. W trakcie kolejnych rozmów ze świadkami tamtych wydarzeń zmieniła się nieco koncepcja produkcji.

– Podczas nagrywania wspomnień ze świadkami usłyszałem wiele ciekawych opowieści, o których nikt inny nie wie – wyjaśnia Łukasz Chojecki, prezes Fundacji Generator Kultury w Białej Rawskiej. – Na razie nie mogę zbyt wiele zdradzać na ten temat. Pojawiło się bardzo dużo wątków, które warto pokazać w kilku odcinkach, stąd pomysł na produkcję serialu, a nie filmu.

Nowa produkcja ma szansę stać się serialem dokumentalnym z elementami fabuły i animacji, który składałby się od 4 do 6 odcinków. Każdy odcinek trwałby po 20-30 minut. Realizacja projektu wymaga jednak znacznych nakładów finansowych. Koszt wyprodukowania jednego odcinka to wydatek rzędu 35-40 tys. złotych.

Fundacja Generator Kultury cały czas zbiera fundusze i składa kolejne wnioski o przyznanie dofinansowania. Projekt wesprze gmina Biała Rawska oraz Sadkowice. Prośba o przekazanie funduszy trafił też m.in. do burmistrza Rawy Mazowieckiej, Samorządowego Stowarzyszenia Rozwoju Ziemi Rawskiej, urzędu marszałkowskiego w Łodzi czy Muzeum Historii Polski. Fundacja stara się również o pieniądze od lokalnych przedsiębiorców.

Każdy odcinek ma przedstawiać najważniejsze wydarzenia z okresu okupacji w latach 1939-1945 na terenie powiatu rawskiego. Bohaterami są zarówno osoby, które przeżywały trudne czasy, jak i ich potomkowie.

– „Biała 39”, „Dzień ostateczny”, „Mel chłopczyk z koszyka”, „Sprawiedliwi”, „Konspiracja”, „Wyzwolenie” – to przykładowe tytuły odcinków, które mogą powstać – mówi Łukasz Chojecki. – Niemniej jednak każdy z nich będzie opowiadać o tym, co ważnego wydarzyło się podczas okupacji na ziemi rawskiej.

Cały czas dochodzą kolejne osoby, które dzielą się swoimi wspomnieniami. Ostateczny kształt produkcji będzie zależał od możliwości finansowych. Fundacja Generator Kultury zachęca wszystkich zainteresowanych wsparciem projektu do kontaktu z działem produkcji (telefonicznie 607 488 833 lub mailowo generatorkultury@gmail.com).

– Na pewno jakaś produkcja powstanie, ale teraz jeszcze nie jestem w stanie powiedzieć, czy będzie to film pełno- czy krótkometrażowy, czy może jednak serial – dodaje pan Łukasz. – Decyzja powinna zapaść w połowie czerwca. Jest kilka wątków, które warto przedstawić w odrębnych odcinkach. To kawał naprawdę ciekawej historii. Później będzie można wykorzystywać te materiały w szkołach, aby młode pokolenie miało stąd czerpać wiadomości.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2042 sekundy