z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 maja 2019 | 15:06 komentarzy 3

(fot. Anna Kraćkowska )

Prawie trzysta osób wzięło udział w prawyborach zorganizowanych w Zespole Szkół-Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Rawie Mazowieckiej (21.05). 

Szkolne prawybory organizowane są w ramach ogólnopolskiej akcji „Młodzi Głosują”. Projekt w swoim założeniu daleki jest od jakiejkolwiek agitacji politycznej. Chodzi o angażowanie młodych ludzi w demokratyczne wybory i obywatelskie działanie. Dlatego to właśnie młodzież tworzy komisje wyborcze, przygotowuje karty do głosowania i czuwa nad prawidłowym przebiegiem prawyborów.

– Prawybory mają zapoznać uczniów z zasadami i procedurami, zachęcić do świadomego udziału w wyborach – tłumaczy historyk Hubert Jankowski. – Często pytam uczniów „dlaczego nie głosujecie?”. Wcale nie chodzi o to, że młodzi ludzie nie interesują się polityką. Mówią, że się boją, że nie wiedzą jak. Często z ust 19-latków pada stwierdzenie, że „to dla dorosłych”. Dlatego odtwarzamy całą wyborczą atmosferę. Mamy komisję, trzeba się podpisać, żeby otrzymać kartę do głosowania i wrzucić ją do urny. Mam nadzieję, że dzięki temu część uczniów zdecyduje się pójść zagłosować.

Tym razem uczniowie oprócz kandydata wskazali na karcie do głosowania płeć. To pomysł dyrektora Radosława Kaźmierczaka.

– Pan dyrektor trafił na ogólnopolskie badania, z których wynikało, że kobiety, nastolatki są bardziej lewicowo-liberalne, zaś mężczyźni, chłopcy bardziej prawicowo-konserwatywni – wyjaśnia Jankowski. – Chcieliśmy sprawdzić, czy w naszej szkole również się to potwierdzi.

Prawybory organizowane są w ZS-CEZiU od dekady, niemal przed każdym ważnym głosowaniem w kraju. Co więcej, zdanie młodzieży ma zwykle dość realne przełożenie na polityczne wyniki.

– Nasza szkoła jest duża, więc i grupa jest dość reprezentatywna. Możemy wyciągać pewne lokalne wnioski i faktycznie często przewidywaliśmy wyborcze wyniki – potwierdza nauczyciel. - Pamiętam niespodziewane zwycięstwo z ostatnich wyborów prezydenckich czy sukces Samoobrony ładnych parę lat temu. Sondaże ogólnopolskie zupełnie tego nie wskazywały. Zobaczymy, czy w tym roku preferencje młodzieży również się potwierdzą.

Uprawnionych do głosowania było 467 osób. Zagłosowało 296 uczniów. Osiem głosów było nieważnych.

Koalicja Europejska

(kobiety – 11, mężczyźni – 20)

procentowo: razem - 10,79%; kobiety - 11,22%; mężczyźni – 10,52%

Lewica Razem

(kobiety – 6, mężczyźni – 6)

procentowo: razem – 4,16%; kobiety – 4,08%; mężczyźni – 3,15%

Kukiz’15

(kobiety – 13, mężczyźni – 29)

procentowo: razem – 14,58%; kobiety – 13,36%; mężczyźni – 15,26%

Wiosna

(kobiety – 17, mężczyźni – 12)

procentowo: razem – 10,06%; kobiety – 17,34%; mężczyźni – 6,31%

Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy

(kobiety – 9, mężczyźni – 72)

procentowo: razem – 28,12%; kobiety – 9,18%; mężczyźni – 37,89%

Prawo i Sprawiedliwość

(kobiety – 42, mężczyźni – 51)

procentowo: razem – 32,29%; kobiety – 42,85%; mężczyźni – 26,84%

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 4

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Czytelnik 3 ponad rok temuocena: 100% 

  Oczywiście znaczna większość głosuje na PiS i Jarusia...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~go 2 ponad rok temuocena: 67% 

  Te wyniki są przerażające. Jak w tym kraju ma być normalnie, skoro młodzi ludzie głosują na PiS, Kukiza, Korwina i Narodowców? Dzieciaki obudźcie się!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mario 1 ponad rok temuocena: 50% 

  A co w tym złego, że głosują na ludzi spoza nurtu, czyli Kukiza i Narodowców ??? To właśnie lewactwo doprowadziło europejski kołchoz do totalnego upadku i zaprzepaszczanie wartości. PiSiory, POpaprańce, KODeraści i inni LGBTowcy to jedna klika, wrzód na du..ie NARODU

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2314 sekundy