z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 czerwca 2019 | 13:42

(Fot. Sławomir Burzyński)

Słupek w termometrach sięgnął dziś 36 stopni Celsjusza. W cieniu. Lekarz radzi – unikać słońca i nawadniać organizm. Policjanci przestrzegają – pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w zamkniętych samochodach dzieci i zwierząt.

Dzieci nie powinno się pozostawiać samych w samochodzie niezależnie od pory roku, ale robienie tego w upalne dni jest zachowaniem skrajnie nieodpowiedzialnym.

– Temperatura w aucie wzrasta bardzo szybko i może być zabójcza, nie pomaga zaparkowanie pojazdu w cieniu. Nie bądźmy obojętni, widząc taką sytuację. Jako świadkowie reagujmy na roztargnienie lub bezmyślność opiekunów. Gdy ustalenie kierującego pojazdem jest trudne lub niemożliwe, nie bójmy się wybić szyby. W sytuacji, gdy istnieje zagrożenie zdrowia, życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków – przypominają policjanci ze skierniewickiej komendy.

Jeżeli zdecydujemy się na wypoczynek nad wodą, koniecznie musimy pamiętać o żelaznych zasadach bezpieczeństwa: nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu, bo może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności; po wejściu do wody koniecznie trzeba najpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy; nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze powinien czuwać ktoś dorosły, ratownik „nie ogarnie” wzrokiem chmary dzieci; bezwzględnie przestrzegać regulaminu kąpieliska oraz obowiązujących na nim oznaczeń.

Tropikalne upały męczą nas wszystkich, a w szczególności osoby starsze czy chore. Należy ograniczyć wychodzenie z domu w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11 a 16. Trzeba też pić dużo płynów, w przeliczeniu na wodę nawet do 1,5-2 litrów dziennie.

Lekarze podkreślają znaczenie nawadniania organizmu. Przypomnijmy starą żeglarską zasadę picia gorącej herbaty z solą. Dzięki temu, że sól zatrzymuje wodę, zapobiega to jej nadmiernej utracie. No i uzupełnia elektrolity, tracone wraz z potem.

Ponadto warto pić wodę nie czystą, a zmieszaną na przykład z sokiem, bo wtedy na dłużej zostanie w organizmie. Mała podpowiedź: dla ugaszenia pragnienia można sięgnąć po arbuzy lub świeże ogórki, które w ponad 90. procentach składają się z wody…

Dobrze też robić sobie poobiednią drzemkę na wzór sjest w krajach śródziemnomorskich. Przede wszystkim mierzyć siły na zamiary. Ważne również, aby osoby, które stale przyjmują leki nie odstawiały ich w tym czasie – radzi skierniewicki lekarz.

Większość budynków ma izolację termiczną, warto więc wykorzystać ten fakt i nie przegrzewać mieszkań. Jak? W ciągu dnia nie otwierać okien, bo temperatura na zewnątrz na pewno jest wyższa niż w mieszkaniu, a wietrzyć dopiero późnym wieczorem i nocą. Dotyczy to również klatek schodowych w blokach.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2719 sekundy