Miejsce: Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór (Nowy Dwór Parcela 62, 96-115 Nowy Kawęczyn)

Data rozpoczęcia: 29.06.2019

Data zakończenia: 31.08.2019

Mrożek „Życie warte jest życia”

(fot. Paweł Chara)

Zapraszamy na wystawę fotografii Pawła Chary zatytułowaną Mrożek „Życie warte jest życia”. Zaprezentowane zostaną fotografie ukazujące postać Sławomira Mrożka (ur. 29 czerwca 1930 r. zm. 15 sierpnia 2013 r.), wybitnego polskiego dramatopisarza, prozaika oraz rysownika. Otwarcie zaplanowano 29 czerwca 2019 roku o godzinie 14.00 na terenie zabytkowego parku Kliniki Rehabilitacji Nowy Dwór.

Fotografie zrobione zostały w malowniczych plenerach oraz w klimatycznych wnętrzach. W niezwykłych, często niepokojących przestrzeniach i sytuacjach, a czasem w zwykłych, codziennych okolicznościach.
Świat realny przenika się na nich ze światem wewnętrznym twórcy. Każdy portret to próba zgłębienia tego niezwykłego człowieka. Mrożek zawsze chronił swoją prywatność. Poza jego żoną, Susaną Osorio Mrożek, nikt nie miał wstępu do prawdziwego świata pisarza. Sytuacja uległa zmianie, gdy w świat ten wkroczył Paweł Chara – fotograf, a jednocześnie osobisty sekretarz, dokumentujący ostatnie lata życia wybitnego twórcy.

Celem wystawy jest ukazanie Sławomira Mrożka w zupełnie nowym świetle, powrót do dyskusji o jego twórczości, ale przede wszystkim przypomnienie postaci tego wielkiego Polaka, który na stałe zagościł w historii literatury.

Wystawa to część projektu „Życie warte jest życia”, w skład którego wchodzą prezentowane prace, film dokumentalny pod tym samym tytułem oraz album 160 fotografii, opatrzonych komentarzami żony pisarza oraz Pawła Chary, jego osobistego sekretarza. Wystawa prezentowana była w wielu polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Szczecinie, Lublinie, Łodzi oraz poza granicami naszego kraju: w Paryżu, Rzymie, Berlinie.

Dzięki uprzejmości Pawła Chary, wystawa po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w miejscu, w którym Sławomir Mrożek w ostatnich latach swojego życia kilkakrotnie przebywał i do którego zawsze chętnie powracał, a mianowicie w Klinice Rehabilitacji Nowy Dwór.

Paweł Chara, urodzony 16 lutego 1978 roku, wykładowca prestiżowej szkoły fotografii „Akademii Nikona”, uznany fotograf, przyrodnik, podróżnik oraz osobisty sekretarz i Prezes Fundacji Sławomira Mrożka. Jego wystawy prezentowane były w kraju i zagranicą, a jego fotografie publikowane m.in. w takich tytułach prasowych, jak: „National Geographic” , „Poznaj Świat”, „Gazeta Wyborcza”, „Polityka”.


Klinika Rehabilitacji Nowy Dwór zajmuje się leczeniem chorób kręgosłupa, chorób ortopedycznych i neurologicznych. Ośrodek mieści się w zabytkowym dworze, na terenie starego parku.

W ostatnich latach swojego życia Sławomir Mrożek wraz ze swoim sekretarzem, Pawłem Charą, kilkakrotnie przebywał w Klinice. To właśnie tu kręcono niektóre sceny, wykorzystane w filmie dokumentalnym o Mrożku. Tu też powstało wiele zdjęć Mistrza, umieszczonych później w albumie fotograficznym „Życie warte jest życia”. Niektóre z nich prezentowane są na wystawie o tym samym tytule.

Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia 2019 roku.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA