Zanim złożymy wniosek na świadczenie 500 plus po nowemu – należy kilka rzeczy sobie usystematyzować. W dzisiejszym artykule wskażę, kiedy mogę liczyć na to, że dostanę pieniądze.

W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w okresie od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 30 września 2019 r., prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie tego wniosku ustala się, począwszy od dnia 1 lipca 2019 r.

Z powyższego wynika, że nie muszę składać wniosku wyłącznie w lipcu, aby dostać świadczenie za lipiec. Nawet jak złożę wniosek 25 września, a prawo by mi przysługiwało od 1 lipca – to i tak dostanę wyrównanie od lipca.

Na potrzeby dalszych rozważań – załóżmy, że złożyłem wniosek w dniu 1 lipca 2019 r. Kiedy otrzymam pieniądze? Czy dostanę je jeszcze w lipcu 2019 r.?

Odpowiedź na to pytanie nie jest satysfakcjonująca, ponieważ to zależy od organu rozpatrującego wniosek. Oczywistym jest, że jeśli wniosków wpłynie dużo (a to niewątpliwie nastąpi) – to nie jest możliwe, aby organ rozpatrzył wszystkie wnioski w ciągu kilku dni. Zasadniczo – ustawowy termin na rozpatrzenie wniosku to miesiąc, ale nie w tym przypadku. Tutaj przewidziano wyjątek.

 

Ustawodawca wychodzi naprzeciw powyższym problemom i wiedząc, że wniosków będzie bardzo dużo – wydłużył termin potrzebny do ich rozpatrzenia.
 

Mając na względzie powyższe:

 • W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia 2019 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 października 2019 r.

 

 • W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września 2019 r. do dnia 30 września 2019 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 30 listopada 2019 r.

 

Co wynika z powyższego? Należy posłużyć się przykładami:

– w przypadku gdy wnioskodawca złoży wniosek na 500 plus na nowy okres zasiłkowy w dniu 1 lipca 2019 r. – to może mieć legalnie rozpatrzony wniosek zarówno w dniu 2 lipca 2019 r., jak i w dniu 31 października 2019 r. Oczywiście należy pamiętać, że listy wypłat w ośrodkach pomocy społecznej układane są około 20-tego dnia każdego miesiąca, więc rozpatrzenie wniosku w dniu 31 października 2019 r. będzie oznaczało wypłatę świadczenia wraz z wyrównaniem dopiero w listopadzie 2019 r.

 Tomasz Jackowski, radca prawny

kancelaria@radcajackowski.pl

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2315 sekundy