z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 czerwca 2019 | 16:37
Miejsce rekreacji w centrum wsi

(fot. Anna Kraćkowska )

Już po raz piąty w Lubani (gm. Sadkowice, powiat rawski) zorganizowano Noc Świętojańską. W tym roku Sobótki (23.06) były okazją, by jednocześnie oficjalnie otworzyć teren rekreacji, który powstał przy stawie w centrum wsi.

Inwestycję udało się wykonać dzięki dofinansowaniu, które miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna pozyskała z LGD Kraina Rawki (prawie 50 tys. zł). Teren wyrównano, postawiono dwie altany, pojawiły się nowe nasadzenia.

- Mam nadzieję, że teren ten będzie nam służył przez wiele lat i wspólnie będziemy dbać o czystość i porządek – mówił Tomasz Nowakowski. Sołtys Lubani przybliżył zebranym tłumnie gościom postać generała Antoniego Madalińskiego. Projekt zakładał bowiem, że mieszkańcy poznają również historyczną postać związaną z ich miejscowością. Generał pod koniec życia objął dobra Kłopoczyn-Sosnów w parafii Lubania. Po śmierci został pochowany w pobliskim Przybyszewie, ale jego serce spoczęło w specjalnym mauzoleum właśnie w lubańskim kościele.

- Dlaczego tak się stało? Możemy się tylko domyślać, że generał prawdopodobnie darzył jakąś sympatią i Sosnów, i kościół parafialny, skoro miał takie życzenie – tłumaczył pan Tomasz. - Urny z sercem już nie ma, bo spłonęła wraz z kościołem w 1875 roku. Zachował się natomiast przy kościele, od strony południowej, nagrobek jego córki Józefy z Madalińskich Sosnowskiej, która zmarła 1 grudnia 1853 roku.

Miejscowy proboszcz Jarosław Orliński, który od pięciu lat współorganizuje Noc Świętojańską poświęcił nie tylko nowy teren rekreacji, ale także przyniesione przez dziewczynki wianki. Była ich w tym roku rekordowa ilość – aż 19. Imprezę zakończył grill oraz wspólna zabawa przy muzyce. 

Antoni Józef Madaliński herbu Larysza - (ur. 1739, zm. 19 lipca 1804 w Borowem) – polski generał, dowódca kawalerii, jeden z dowódców w insurekcji kościuszkowskiej 1794, komendant chorągwi husarskiej koniuszego koronnego w 1769 roku, pułkownik ziemi przemyskiej w konfederacji barskiej.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Wiosenne stylizacje dla dzieci

Fundusze koncertowo

Łódzkie na plus. Podsumowanie tygodnia w skrócie

Sejmik Mazowsza pomaga bezdomniakom!

O Chopinie na wykładzie

Sukienka - kwintesencja kobiecości

Mecz U15 chłopców MKS Ósemka – AZS

Wygraj stylowe męskie dodatki! KONKURS

Nadmorski relaks o każdej porze roku

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA