Kontynuujemy krótki cykl dotyczący świadczenia 500 plus w zakresie zmian, jakie wejdą w życie od 1 lipca 2019 roku.

W poprzednich artykułach wskazałem, kiedy należy złożyć wniosek oraz kiedy powinniśmy dostać wypłatę 500+ „po nowemu”. W dzisiejszym artykule skupię się na dwóch zasadniczych lukach w przepisach, przez których istnienie możemy nie dostać świadczenia w takim wymiarze, w jakim byśmy dostali, gdyby wnioski były rozpatrywane na „starych” zasadach.

Do zrozumienia problemu konieczne jest wskazanie tego, od kiedy stosujemy nowe przepisy, a do kiedy stosujemy stare przepisy. Ustawodawca wskazał ogólnie, że:

 • W sprawach o świadczenie wychowawcze za okres do dnia 30 czerwca 2019 r. stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym (stare zasady)
 • w sprawach o świadczenie wychowawcze na okres po dniu 30 czerwca 2019 r. stosuje się przepisy ustawy znowelizowanej (nowe zasady)

Z powyższego wynika, ze ustawodawca nie przewidział opcji, że „do wniosków złożonych do 30 czerwca 2019 r., a nierozpatrzonych – stosuje się stare zasady”. Oznacza to, że wszystkie sprawy, które zostaną złożone przed 30 czerwca 2019 r. i zostaną rozpatrzone w lipcu 2019 r. – będą rozpatrywane na „nowych zasadach”.

Takie uregulowanie sprawy prowadzi do dwóch zasadniczych problemów:

 1. Problem niepełnosprawności
 2. Problem alimentów

 

Ad. 1 - Problem niepełnosprawności

Z ustawy „znikają” praktycznie wszystkie przepisy dotyczące niepełnosprawności, w tym ten, który stanowi, że jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się, począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Oznacza to, że rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą składać wnioski o ustalenie prawa do 500 plus niezwłocznie po tym, jak skończy im się orzeczenie o niepełnosprawności ich dziecka. Jeśli tacy rodzice będą czekać ze złożeniem wniosku do dnia otrzymania orzeczenia – to dostaną 500 plus „po nowemu” – ale bez wyrównania za poprzednie miesiące, tylko od miesiąca złożenia wniosku. Należy o tym pamiętać, ponieważ można być stratnym.

 

Ad. 2 – Problem alimentów

Z ustawy „znika” także obowiązek uzyskania tytułu wykonawczego dla osób samotnie wychowujących dziecko. Aktualnie jest tak, że jak osoba samotnie wychowująca dziecko nie ma zasądzonych alimentów – to organ wyznacza termin 3 miesięcy na dostarczenie tytułu wykonawczego. Od 1 lipca 2019 r. ten przepis znika.

Problem powstanie w sytuacji, jeśli osoba samotnie wychowująca dziecko, nieposiadająca zasądzonych alimentów - złoży wniosek o 500 plus w czerwcu 2019 r., a organ zacznie ten wniosek rozpatrywać dopiero w lipcu 2019 r. Jak już wcześniej wskazałem - od 1 lipca 2019 r. stosuje się nowe zasady przyznawania świadczeń. Wniosek został złożony jednak w czerwcu, a w czerwcu przepis nakazywał posiadanie zasądzonych alimentów. Z uwagi na fakt, że „znika” przepis, który pozwala organowi na wzywanie do dostarczenia wyroku alimentacyjnego – a sprawa będzie rozpatrywana w lipcu 2019 r. - organ nie będzie mógł o takie alimenty wezwać. Wniosek z tego jest taki, że osoba samotnie wychowująca dziecko – dostanie świadczenie od 1 lipca 2019 r., natomiast za czerwiec 2019 r. dostanie decyzję odmowną.

 

Zachęcam Czytelników do przedstawiania zagadnień związanych z prawem (rozważę każdą tematykę), które mogą stać się przedmiotem odrębnych artykułów. W tym zakresie – proszę o przesyłanie tematów na mojego maila.Tomasz Jackowski, radca prawny

kancelaria@radcajackowski.pl

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2041 sekundy