(fot. Joanna Kielak)

Dziurawe zadaszenia, zardzewiałe ławy, nierówne chodniki, na których nietrudno o to, by skręcić nogę – nikt nie ma wątpliwości, że miejskie targowisko wymaga gruntownego i szybkiego remontu. Na wykonanie prac pozostało już mniej niż pół roku, inaczej miasto może stracić prawie milion złotych dofinansowania inwestycji.

O modernizacji miejskiego targowiska przy ul. Mickiewicza mówi się już od kilku lat. Okazało się jednak, że jedna kadencja to za mało, by od koncepcji i uzgodnień dotyczących remontu przejść do wykonania niezbędnych napraw.

Gdy dwa lata temu urzędnikom ratusza udało się uzyskać prawie milion złotych dofinansowania na inwestycję wydawało się, że modernizacja zostanie wykonana w kilka miesięcy. Nie udało się.

Fiaskiem zakończyły się cztery przetargi, w których miał zostać wybrany wykonawca inwestycji.

W trzech pierwszych postępowaniach nie było chętnych na zaprojektowanie i przebudowanie obiektu. W ostatnim przetargu (ogłoszonym we wrześniu ubiegłego roku) wpłynęła jedna oferta. Firma oszacowała, że zrealizuje inwestycję za 4,5 mln złotych (brutto). W budżecie miasta na to zadanie zaplanowano kwotę o ponad połowę niższą – 2 mln złotych.

Kolejnego przetargu nie ogłoszono do dziś. Z realizacji inwestycji zupełnie jednak nie zrezygnowano. W ratuszu przygotowywana jest obecnie dokumentacja na remont targowiska. – Firmy nie były zainteresowane realizacją inwestycji, do której same musiały przygotować projekt i dokumentację – mówi Piotr Irla. – A jak już znalazł się oferent, to oszacował zadanie na kwotę znacznie przewyższającą nasze szacunki. Realizacja inwestycji w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy prowadzi do zbyt dużych kosztów dokumentacji.

Urzędnicy zmienili ścieżkę realizacji przebudowy targowiska. Zrezygnowano w postępowania w systemie „zaprojektuj – wybuduj”. – Projekt już został przygotowany, czekamy na opinię konserwatora zabytków – mówi Paweł Piątkiewicz, naczelnik wydziału inwestycji rawskiego ratusza. – Gdy będziemy mieli wszystkie uzgodnienia wystąpimy o pozwolenie na budowę.

Dopiero wtedy zostanie ogłoszony kolejny przetarg na modernizację targowiska.

By zmniejszyć koszty zadania urzędnicy zmienili zakres remontu. Przede wszystkim zrezygnowano z zadaszenia całego targowiska. Zadaszone będą, tak jak obecnie, stoiska znajdujące się na środku placu. Ławy zostaną wymienione i odpowiednio oświetlone. Przede wszystkim jednak, tak jak początkowo planowano, zostanie wykonana nowa nawierzchnia na całym targowisku.

Wydzielone zostaną miejsca do sprzedaży produktów z samochodów. Gdy sprzedający tych miejsc nie zajmą, będą z nich mogli skorzystać kierowcy.

Jeszcze trzy miesiące temu urzędnicy przekonywali, że zmiany nie wydłużą realizacji zadania. Zmodernizowane targowisko miało zacząć funkcjonować jesienią. Obecnie ten termin nie jest już taki oczywisty.

Wiadomo natomiast, że inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca roku, w przeciwnym wypadku miasto może stracić ministerialne dofinansowanie.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2971 sekundy