Jesteśmy przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że po złożeniu wniosku i przeprowadzeniu postępowania otrzymujemy decyzję o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Tak będzie tylko ido 30 czerwca. Od 1 lipca decyzje w zakresie przyznania świadczenia przestaną istnieć.

W poprzednich artykułach wskazałem kiedy należy złożyć wniosek oraz kiedy powinniśmy dostać wypłatę 500 plus „po nowemu”. Dodatkowo opisałem dostrzeżone luki w nowelizacji. W dzisiejszym artykule wskażę formę rozstrzygnięcia o prawie do świadczenia wychowawczego na nowy okres zasiłkowy.

Tytułem przypomnienia – dodam jeszcze, że świadczenie wychowawcze ustalone na podstawie wniosku złożonego po dniu 1 lipca 2019 r. – zostanie ustalone aż do 31 maja 2021 roku. Wynika z tego, że w przyszłym roku nie będzie trzeba składać żadnych wniosków o 500 plus.

Na chwilę obecną przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że po złożeniu wniosku i przeprowadzeniu postępowania – organ wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia wychowawczego. Tak będzie tylko i wyłącznie do 30 czerwca tego roku. Po dniu 30 czerwca – decyzje w zakresie przyznania świadczenia przestaną istnieć.

Co zastąpi decyzje?

W ubiegłym roku ustawodawca wprowadził świadczenie „dobry start” (popularnie zwane „300 plus”). To świadczenie po raz pierwszy wprowadziło do systemu tzw. informację o przyznaniu świadczenia. Ustawodawca wyszedł niejako ze słusznego założenia, że skoro świadczenie należało się każdemu, to po co wydawać decyzję i generować koszty obsługi administracyjnej?

W tym roku podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone do świadczenia wychowawczego. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

 1. Jeśli wnioskodawca przy składaniu wniosku podał swój adres poczty elektronicznej - informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej.
 2. Jeśli wnioskodawca przy składaniu wniosku nie podał swojego adresu poczty elektronicznej - organ właściwy odbierając wniosek od wnioskodawcy, informuje go o możliwości odebrania od tego organu informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego.

 

Co się stanie jak wnioskodawca takiej informacji nie odbierze? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nic się nie stanie, a świadczenie będzie wypłacone. Ustawodawca wprost wskazuje, że „nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia”.

Na gruncie stanu prawnego, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2019 r. – tak naprawdę można ograniczyć się do złożenia wniosku i czekania na przelew. Nie ma obowiązku odbierania informacji o przyznaniu świadczenia.

Oczywiście – decyzje nie „znikają” z ustawy. Dalej będą wydawane, ale w innych przypadkach. Ustawodawca wskazuje, że „odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana prawa do świadczenia wychowawczego oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego wymagają wydania decyzji”. W takim stanie – można powiedzieć, że wszystko co nie jest przyznaniem świadczenia – będzie wymagało wydania decyzji przez organ.

Z uwagi na letnią przerwę – mój następny artykuł ukaże się po wakacjach.

Zachęcam Czytelników do przedstawiania zagadnień związanych z prawem (rozważę każdą tematykę), które mogą stać się przedmiotem odrębnych artykułów. W tym zakresie – proszę o przesyłanie tematów na mojego maila.Tomasz Jackowski, radca prawny

kancelaria@radcajackowski.pl

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2113 sekundy