Przewodniczkom z rawskiego ogniska towarzyszy w wędrówce ks. Paweł Olszewski

Przewodniczkom z rawskiego ogniska towarzyszy w wędrówce ks. Paweł Olszewski (fot. archiwum prywatne)

Ponad 4,5 tysiąca skautów spotka się na przełomie lipca i sierpnia we Włoszech. Wśród nich będą również rawianie. Dziewczyny już są w Italii. Chłopaki dzisiaj (26.07) rozpoczęli swoją podróż.

Euromoot odbywa się między 25 lipca a 5 sierpnia. Przewodniczki z rawskiego ogniska oraz wędrownicy z rawskiego kręgu będą wędrować z bliźniaczymi ogniskami i kręgami z Włoch, Rumunii i Francji. Panie swoją przygodę rozpoczną w Sienie, skąd będą iść w kierunku Viterbo, panowie zaś wędrować będą z Formii do Cassino.

- Mamy mini panel społecznościowy, przez który kontaktowaliśmy się z poszczególnymi grupami – wyjaśnia Małgorzata Stępień. – Grupy są różne. Nasza liczy 8 chłopaków z Rawy i około 15-20 Francuzów – dodaje Dariusz Jarzębski. – Wiemy jednak, że są takie, które liczą ponad 50 skautów i takie, które są jeszcze mniejsze niż nasza. Trasy wyznaczaliśmy sobie sami, więc każda grupa będzie wędrować wytyczonym wcześniej szklakiem.

Celem wszystkich grup będzie Rzym.

- Wokół miasta są 4 „żółte punkty”. Wszyscy skauci, którzy przyjadą na Euromoot mają do nich dotrzeć. Dopiero stąd wspólnie ruszymy do Rzymu – tłumaczy Gosia. – Nasza wędrówka zakończy się 3 sierpnia audiencją u papieża Franciszka w Watykanie.

Euromoot to międzynarodowa wędrówka ognisk przewodniczek i kręgów wędrowników (młodzież 17 lat i więcej). Szacuje się, że weźmie w niej udział 4630 osób należących do Federacji Skautingu Europejskiego. Wędrować będzie młodzież z 21 krajów europejskich, a także z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Z Polski - około 700 uczestników.

Nasi skauci będą mieli do pokonania pieszo około 80 km. Kilkanaście codziennie.

- Z jednej strony nie jest to dużo, bo pielgrzymi idący do Częstochowy pokonują codziennie nawet 30 kilometrów – mówi Sylwia Kot. – Z drugiej strony, będziemy wędrować z plecakami, więc to dodatkowe obciążenie. – Trasa została tak pomyślana, żeby się nie zamęczyć po drodze – uspokaja Darek. – Mamy też cieszyć się drogą, przeżywać ją duchowo.

W punktach, gdzie skauci będą spotykać się wieczorami zaplanowano spotkania integracyjne połączone z modlitwą, konferencjami, rozważaniami. Skauci zabrali też do Rzymu intencje, które w czasie zbiórek prowadzonych na ich wyjazd wierni mogli im składać.

Na wędrówkę zdecydowało się 8 wędrowników z rawskiego kręgu i 4 przewodniczki z rawskiego ogniska. Dziewczynom towarzyszy ks. Paweł Olszewski, wikariusz z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Wędrownicy z rawskiego kręgu w drodze na Euromoot (fot. z archiwum prywatnego)

Jak skauci przygotowywali się do tej wielkiej wędrówki? Przeczytacie o tym w aktualnym wydaniu Głosu Rawy (25.07)

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2468 sekundy