(fot. KPP w Rawie Mazowieckiej )

W środę, 31 lipca policjanci ruchu drogowego w całym kraju będą prowadzić działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Zwiększone kontrole - także w powiecie rawskim.

Celem akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi oraz rowerzyści i motorowerzyści.

– Piesi to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami – tłumaczy Agata Krawczyk, rzecznik prasowy KPP w Rawie Mazowieckiej. - Na uwagę zasługuje fakt, że znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież w swej istocie przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Dlatego też w ramach realizowanych działań, funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych.

W I półroczu 2019 roku w województwie łódzkim, w wypadkach drogowych z udziałem „niechronionych uczestników ruchu drogowego” 44 osoby zginęły, a 567 zostało rannych.

– Tym bardziej apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej ostrożności za każdym razem, gdy zbliżają się do przejścia dla pieszych – podkreśla policjantka. – Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę również przy przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie wręcz należy spodziewać się jednośladów i traktować ich po partnersku.

Kierujący jednośladami z kolei powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich spostrzeżenie.

– Każdy rowerzysta powinien mieć świadomość możliwości bycia niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu drogowego – wyjaśnia sierż. sztab. Krawczyk. – Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2453 sekundy