(fot. Anna Kraćkowska )

Nowa wystawa prezentowana w Muzeum Ziemi Rawskiej pozwala spojrzeć na historię międzywojennego sportu przez pryzmat najwybitniejszych postaci tamtego okresu. Wśród nich nie mogło zabraknąć Haliny Konopackiej.

Zdobywczyni pierwszego w historii złotego medalu na igrzyskach olimpijskich dla Polski związana jest z naszym miastem. Lekkoatletka urodziła się w Rawie Mazowieckiej.

- Konopacka co prawda bardzo szybko wyjechała z rodzicami do Warszawy i to ze stolicą związała swoje życie, tam trenowała w kolejnych klubach – mówi Piotr Walewski z Muzeum Sportu w Warszawie. – Rawa ma jednak prawo być z niej dumna, ponieważ ludzie utożsamiają ją właśnie z tym miastem.

Jadąc na pierwsze Igrzyska Olimpijskie, które w 1928 roku odbyły się w Amsterdamie, Konopacka startowała w wielu konkurencjach.

- Akurat w rzucie dyskiem udało się osiągnąć rekord olimpijski i rekord świata, a tym samym zdobyć pierwszy w naszej historii złoty medal – przypomina pan Piotr. – Ciekawostka jest taka, że Konopacka startowała zawsze w czerwonym berecie na głowie. Podobno przynosił jej szczęście, dlatego uznawała, że musi go mieć na każdych zawodach. Właśnie w nim udało się jej zdobyć olimpijskie złoto.

Konopacka została wówczas miss igrzysk. Talentów miała wiele, nie tylko sportowych. Wiadomo, że pisała wiersze i malowała.

- Jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce miała prawo jazdy – dodaje Piotr Walewski. – Była żoną ówczesnego ministra skarbu Ignacego Matuszewskiego. Kiedy wybuchła II wojna światowa, została kierowcą jednej z ciężarówek, którymi wywożono złoto Banku Polskiego przed Niemcami przez Rumunię do Francji.

O wybitnych sportowcach, których sylwetki można poznać zwiedzając wystawę „Gwiazdy sportu w Niepodległej” opowiadał podczas wernisażu w MZR - Piotr Walewski z Muzeum Sportu w Warszawie (fot. Anna Kraćkowska)

Muzeum Sportu dysponuje wieloma pamiątkami po sportsmence.

- Jej rodzina przekazała nam prywatne listy, sprzęt sportowy. Mamy oryginalne dyski, którymi rzucała Konopacka, niestety ze względów logistycznych nie mogliśmy ich przywieźć do Rawy – wylicza muzealnik. – Brakuje nam jednak rzeczy najważniejszej, czyli złotego medalu olimpijskiego. Zaginął on przed laty, do dziś nie wiemy czy istnieje, czy może został dawno przetopiony.

Warto przypomnieć, że Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rawie Mazowieckiej nosi imię Haliny Konopackiej. Była ona również patronką Gimnazjum nr 2.

Wystawę prezentowaną w MZR uzupełniają wielkoformatowe wizerunki sportowców (fot. Anna Kraćkowska)

Wystawę „Gwiazdy sportu Niepodległej” można obejrzeć w rawskim muzeum do końca wakacji (fot. Anna Kraćkowska)

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2446 sekundy