z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 sierpnia 2019 | 10:21

Ponad dwóch tysięcy wniosków o przyznanie tzw. 500+ spodziewają się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej. W lipcu do ośrodka wpłynęło prawie 1200 wniosków złożonych drogą elektroniczną.

Na początku lipca ruszył nabór wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego. Przez miesiąc dokumenty można było składać wyłącznie w formie elektronicznej (przez stronę ministerstwa rodziny i bankowość elektroniczną).

Po zmianie przepisów 500+ przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat, bez względu na dochód rodziny. Tym samym, by ubiegać się o przyznanie świadczenia wystarczy poprawnie wypełnić wniosek. Nie trzeba już dołączać do niego innych dokumentów, m.in. zaświadczenia o dochodach. Przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego nie wymaga już też ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica. Taki wymóg obowiązywał do tej pory w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

W pierwszym dniu przyjmowania wniosków do rawskiego MOPS wpłynęło 80 dokumentów. Od 1 do 5 lipca zarejestrowano 744 wnioski. – To właśnie w pierwszym tygodniu wpłynęło do nas najwięcej wniosków – wylicza Agnieszka Zimecka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rawie Mazowieckiej. – Do poniedziałku, 29 lipca zarejestrowaliśmy 1177 wniosków.


Pracownicy ośrodka szacują, że o wypłatę 500+ może ubiegać się nawet 2,2 tysiąca osób. To oznaczałoby, że do MOPS powinno wpłynąć jeszcze ok. 1000 wniosków.
 

– Przewidujemy, że osoby, które do tej pory nie złożyły dokumentów w formie elektronicznej od 1 sierpnia będą je składać w wersji papierowej – mówi dyrektor MOPS. – Mamy w ewidencji sporo osób, które otrzymują także zasiłek rodzinny, więc być może złożą po prostu wnioski na wszystkie przysługujące im świadczenia podczas jednej wizyty w ośrodku.


Rodzice (opiekunowie), którzy złożą wniosek o przyznanie 500+ najpóźniej we wrześniu mogą liczyć na wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca.
 

Jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia wypłata świadczenia, z wyrównaniem nastąpi najpóźniej do końca października – mówi Agnieszka Zimecka. – Jeśli natomiast wniosek zostanie złożony do końca września wypłata, także z wyrównaniem, nastąpi nie później niż do końca listopada. Staramy się jednak, by wypłaty nastąpiły wcześniej. Do tej pory wypłaciliśmy świadczenia ponad 200 osobom.

Jeśli wniosek o wypłatę 500+ wpłynie do MOPS w październiku i później prawo do świadczenia będzie ustalane na bieżąco. Już bez wyrównania od lipca. – Wyjątkiem są tu dzieci urodzone po 30 czerwca tego roku – zaznacza dyrektor MOPS. - W takim przypadku prawo do świadczenia ustalone będzie od dnia narodzin dziecka (z wyrównaniem), pod warunkiem złożenia wniosku w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Prawo do świadczenia jest ustalane do maja 2021 roku. To oznacza, że rodzice (opiekunowie) nie będą musieli ponownie składać wniosków o 500+ w przyszłym roku.

 

Punkt przyjęć wniosków

Od 1 sierpnia w MOPS (ul. Krakowska 22a, parter, pokój nr 3) zostanie uruchomiony punkt przyjęć wniosków o świadczenia rodzinne, wychowawcze, dobry start i fundusz alimentacyjny.

Wnioski można składać w następujących dniach i godzinach:

 • poniedziałek godz. 7.00 – 11.00,
 • wtorek godz. 11.00 – 15.00,
 • środa godz. 7.00 – 15.00,
 • czwartek godz. 7.00 -11.00

W piątki punkt będzie nieczynny.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3432 sekundy