z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 sierpnia 2019 | 00:00
Według nowego regulaminu koncertu muzyki chrześcijańskiej oszacowanego na 50 tys. zł, który odbył się w ubiegłym roku na zamku nie udałoby się zrealizować.

Według nowego regulaminu koncertu muzyki chrześcijańskiej oszacowanego na 50 tys. zł, który odbył się w ubiegłym roku na zamku nie udałoby się zrealizować. (fot. Joanna Kielak)

Na pomysły rawian w rawskim budżecie miasta niezmiennie pozostanie 200 tys. złotych. Urzędnicy uznali jednak, że projekty inwestycyjne są ważniejsze niż koncerty czy wydarzenia sportowe. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na napisanie wniosku do przyszłorocznego BO muszą liczyć się z tym, że wydarzenia kulturalne organizowane w obszarze rewitalizacji będzie można wydać maksymalnie 15 tys. złotych.

Praktycznie każdego roku, od momentu wprowadzenia w Rawie Mazowieckiej budżetu obywatelskiego zmieniano regulamin przeprowadzenia konsultacji. W jednej z ostatnich zmian wprowadzono m.in. podział na zadania realizowane w obszarze rewitalizacji (50 tys. zł) i te realizowane na pozostałym terenie miasta (150 tys. zł).

W nowym regulaminie, który miejscy radni przyjęli podczas ostatniej sesji (1.08) urzędnicy wprowadzili kolejne podziały pieniędzy zaplanowanych w kasie miasta na BO. Jeśli do dokumentu nie będą mieli zastrzeżeń prawnicy wojewody regulamin będzie obowiązywał już w tym roku, podczas wyboru zadań do realizacji w 2020 roku.

W regulaminie wprowadzono dodatkowe kryteria podziału środków w każdym z obszarów – mówi Cezary Wróbel, naczelnik wydziału organizacyjnego rawskiego urzędu miasta. – Na zadania inwestycyjne, czyli zadania inwestycyjne, czyli budowy, modernizacje lub remonty elementów infrastruktury miejskiej zostanie przeznaczonych 70 proc. środków. Na pozostałe zadania, czyli wydarzenia o charakterze rozrywkowym, kulturalnym lub sportowym, odbywających się na terenie miasta będzie można wydać 30 proc. kwoty BO.

Przeliczyliśmy. Na projekty inwestycyjne w obszarze rewitalizacji zaplanowano 35 tys. złotych, a na kulturalne – 15 tys. złotych. Na wnioski inwestycyjne na pozostałym terenie zaplanowano 105 tys. złotych, a na koncerty, imprezy sportowe czy rozrywkowe – 45 tys. złotych.

Do tej pory każdy mieszkaniec miasta w jednym naborze do BO mógł złożyć nieograniczoną liczbę projektów. Po zmianach będzie musiał zdecydować się na jeden w danym roku. Autor wniosku nie będzie mógł też podpisać się na liście poparcia dla swojego wniosku.

– Po zmianie przepisów wystarczy, że na liście poparcia dla danego projektu podpisze się 17 osób – wylicza Cezary Wróbel.

Zgłoszone projekty muszą być zasadne z punktu widzenia potrzeb społecznych – czytamy w regulaminie. – Muszą być też kompleksowe, tj. obejmować realizację całego zadania, a nie jednego z elementów (etapów) realizacji zadania, np. sporządzenia jedynie dokumentacji. 

– Projekty muszą też spełniać warunek ogólnodostępności – mówi naczelnik wydziału organizacyjnego. - Wnioskodawca może wycofać projekt najpóźniej na 7 dni przez rozpoczęciem głosowania.

W nowym regulaminie nie ma wzmianki o głosowaniu internetowym, którego do tej pory też nie było.

Wypełnione karty do głosowania będzie można dostarczyć do urzędu, wysłać ich skan na maila lub wysłać kartę pocztą.

Organizacją konsultacji niezmiennie będzie zajmował się zespół opiniujący. W jego skład wejdzie siedem osób - trzy wskazane przez burmistrza, dwie wskazane przez radę miasta, a także po jednym przedstawicielu rady seniorów i młodzieżowej rady miasta.

Do zadań zespołu należy weryfikacja pod względem formalno-prawnym projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego oraz sporządzenie listy zadań zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do głosowania. Zespół zajmie się też przeprowadzeniem głosowania, ustaleniem i ogłoszeniem jego wyników.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.234 sekundy