z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 sierpnia 2019 | 10:34
Państwo Anna i Mariusz Chrzanowscy z dziećmi - Sarą i Kacprem

Państwo Anna i Mariusz Chrzanowscy z dziećmi - Sarą i Kacprem (Fot. Anna Popłońska)

Wygrali na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i krajowym. Anna i Mariusz Chrzanowscy, sadownicy z gminy Biała Rawska, zostali zwycięzcami XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanego przez KRUS.

Państwo Chrzanowscy prowadzą gospodarstwo o profilu sadowniczym, którego powierzchnia wynosi 35 ha. Specjalizują się głównie w produkcji jabłek. W ich sadzie można znaleźć takie odmiany jak golden, red jonaprince, idared czy nowe nasadzenia gali.

 

Do tej pory nie brali udziału w żadnych konkursach branżowych. Po namowach zdecydowali się jednak wystartować w konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Używając sportowego określenia można powiedzieć, że gospodarze z Nowego Chodnowa zaliczyli hat tricka   trzykrotnie zdobyli pierwsze miejsce.

 

– Kiedy odebrałam telefon z informacją, że wygraliśmy konkurs i zajęliśmy pierwsze miejsce w kraju to prosiłam o powtórzenie wiadomości dwa razy – wspomina pani Anna. – To dla nas ogromna radość – dodaje. – Gospodarstwa z każdego województwa reprezentowały wysoki poziom, dlatego tym bardziej jesteśmy tak mile zaskoczeni naszą wygraną.

 

Po raz pierwszy w historii konkursu gospodarstwo z województwa łódzkiego zdeklasowało konkurencję i znalazło się na szczycie generalnej klasyfikacji.

 

W tegorocznej edycji konkursu zostały zgłoszone 1 153 gospodarstwa z całej Polski. Do ścisłego finału trafiło 16 z nich, po jednym najlepszym z każdego województwa. W gronie finalistów było 11 gospodarstw z produkcją roślinną, z czego w trzech uprawiano warzywa, a w dwóch prowadzono produkcję sadowniczą oraz 2 z hodowlą bydła, 2 z hodowlą drobiu i 1 z hodowlą trzody chlewnej.

 

– Zastosowaliśmy się do wszystkich uwag i wskazówek jakie miały poprzednie komisje – wspomina pan Mariusz. – Na co dzień przestrzegamy zasad bezpieczeństwa, staramy się pilnować porządku, sprzątać, odkładać wszystko na swoje miejsce – wylicza. – Czuliśmy na sobie pewnego rodzaju ciężar odpowiedzialności, aby nie zawieść. Po wizycie ostatniej komisji stwierdziliśmy, że nie mamy najmniejszych szans na czołowe miejsce. Okazało się jednak zupełnie inaczej – dodaje z uśmiechem sadownik.

 

Uroczysta gala konkursowa odbędzie się 20 września podczas Międzynarodowych Targów Agro Show w Bednarach k. Poznania. Na laureatów czeka nagroda główna, czyli ciągnik rolniczy Zetor Major CL 80.

Anna Popłońska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 6

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2454 sekundy