historia

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 września 2019 | 11:08
Aby oddać hołd zamordowanym cywilom, na chodniku wzdłuż kolegium ustawiono dokładnie 40 białych i czerwonych zniczy pamięci

Aby oddać hołd zamordowanym cywilom, na chodniku wzdłuż kolegium ustawiono dokładnie 40 białych i czerwonych zniczy pamięci (fot. Anna Kraćkowska )

Czterdzieści zapalonych zniczy symbolizowało 40 zamordowanych mieszkańców. Wśród nich było 23 Żydów i 17 Polaków. Rozstrzelano ich w centrum miasta, na placu przed „dużym” kościołem. Po raz pierwszy w Rawie Mazowieckiej uroczyście oddano hołd cywilnym ofiarom II wojny światowej (10.09). 

Już kilka dni po rozpoczęciu wojennych działań Rawa Mazowiecka została zbombardowana, a po wejściu oddziałów Wehrmachtu stała się widownią mordów i grabieży.

- Dokładnie 80 lat temu, 10 września 1939 roku, właśnie w tym miejscu, na centralnym placu naszego miasta niemiecki okupant dopuścił się pierwszej zbrodni na ludności cywilnej w Rawie – przypomniał ks. Tomasz Muszyński rozpoczynając uroczystość pod najstarszą rawską świątynią. - To tragiczne wydarzenie przez długi czas było niestety zapomniane i nie funkcjonowało w powszechnej świadomości mieszkańców. Dlatego też w sposób uroczysty oddamy dziś hołd 40 osobom, które zostały tu zamordowane.

Niemcy zgromadzili na placu 23 Żydów i 17 Polaków. Wszyscy zostali rozstrzelani. Aby oddać im hołd, na chodniku wzdłuż kolegium ustawiono dokładnie 40 białych i czerwonych zniczy pamięci.

- Dziękuję, że wspólnie, tak licznie i uroczyście możemy oddać hołd niewinnym ofiarom hitlerowskiego barbarzyństwa – podkreślił burmistrz Piotr Irla. - Mimo upływu lat nie możemy zapomnieć o tym wydarzeniu. Straszne przeżycia pokolenia dotkniętego wojną niech będą dla nas wszystkich ostrzeżeniem i przestrogą. Pamiętajmy o ofiarach II wojny światowej, żołnierzach poległych na jej frontach, ale i cywilnych ofiarach niemieckiej okupacji. Cześć ich pamięci.

„My kombatanci chylimy głowy przed zamordowanymi i mówimy głośno „Nie zapomnimy o was! Odpoczywajcie w spokoju”. Cześć ich pamięci!”

- Henryk Czyszczewski, prezes rawskiego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych

Nim delegacje weszły do świątyni, oficjalnie otwarto plenerową wystawę zatytułowaną „Rawska Via dolorosa”. Przypomina ona wydarzenia września na naszym terenie. - Męczeństwo przeszłości staje się nadzieją dzisiejszego dnia. Niech ta wystawa będzie dla was i pamięcią, i nauczką – podkreślił prałat Bogumił Karp.

Przedstawiciele lokalnych władz złożyli także kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy z 22. Pułku Ułanów Podkarpackich oraz ks. Wacława Zienkowskiego (można ją zobaczyć pod chórem, na ścianie po lewej stronie od głównego wejścia do kościoła).

Uroczystą mszę świętą poprzedził tematyczny wykład, który przygotował dr Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej. Historyk odniósł się do wydarzeń 10 września 1939 roku, a także przypomniał, że kilka dni później na terenie rawskiego parku i tyłach kolegium utworzono obóz jeniecki.

Po nabożeństwie, które poprowadzili wspólnie trzej rawscy proboszczowie chętni mogli obejrzeć film, który zwyciężył w konkursie „Kreatywni dla Niepodległej” (przeprowadziło go w ubiegłym roku Stowarzyszenie Topory). Autorem obrazu jest Marcel Lemański, uczeń rawskiej „Jedynki”.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Debiut Michała Rudzkiego w MMA

Bolimowski Jarmark Bożonarodzeniowy po raz drugi

Nagrodzeni za sukcesy. W docenionej grupie brakuje...

Miliard złotych od Marszałka. Gdzie są te...

Radosław Psyk szachowym mistrzem Polski!

Kłusowali na ryby, których oficjalnie nie ma

Szanowni Klienci SIME Polska

EMKA Cup 2022

Historyczne wydarzenie w Pływalni Miejskiej NAWA

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA