z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 października 2019 | 10:41 komentarzy 52
Myśliwi, którzy należą do KŁ Rogacz przyszli na ostatnią sesję powiatową. Chcieli zapoznać radnych ze swoim problemem i prosić o pomoc.

Myśliwi, którzy należą do KŁ Rogacz przyszli na ostatnią sesję powiatową. Chcieli zapoznać radnych ze swoim problemem i prosić o pomoc. (fot. Joanna Kielak)

Od miesięcy bezskutecznie walczą o zmianę decyzji Polskiego Związku Łowieckiego i anulowanie umowy podpisanej przez starostę. Myśliwi z koła łowieckiego „Rogacz” z Sanogoszczy chcą dzierżawić obwód w gminie Cielądz. Ich starania poparło ponad 1000 mieszkańców powiatu.

Petycja z taką liczbą podpisów nie wpłynęła dotąd do żadnego okolicznego samorządu. Myśliwym z koła łowieckiego „Rogacz” z Sanogoszczy do swoich racji udało się przekonać 1115 mieszkańców powiatu rawskiego. Listy z podpisami to 81 stron.

W petycji mieszkańcy zwracają się z prośbą do starostwa o „wymówienie umowy dzierżawy obwodu łowieckiego nr 173 kołu łowieckim Anser z Morąga (powiat ostródzki, woj. warmińsko-mazurskie), a podpisaniu umowy dzierżawy z kołem łowieckim nr 29 Rogacz z Sanogoszczy”.

– Prosimy państwa byście się zainteresowali tą sprawą, a starostę prosimy o zmianę tej niefortunnej decyzji – przekonywał zebranych Grzegorz Walczak, sekretarz KŁ Rogacz, podczas ostatniej sesji rady powiatu. – Liczymy na pomoc w tej sprawie. Sądzimy, że wszyscy państwo jesteście tu powołani po to, by służyć mieszkańcom i ziemi rawskiej. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której my, mieszkańcy powiatu rawskiego nie możemy realizować swoich pasji, a na to miejsce importowani myśliwi z Morąga korzystają z naszych zasobów leśnych i wywożą naszą zwierzynę. Liczymy na szybkie decyzje w sprawie tej petycji.

 

PZŁ decyduje

Sprawa dzierżawy obwodu łowieckiego nr 173 od początku budziła kontrowersje. Podpisaniu umowy z kołem łowieckim z Morąga sprzeciwiali się powiatowi radni z komisji rolnictwa. Negatywną opinię wydała też gmina Cielądz i izba rolnicza. – Zgodnie z przepisami starosta wydzierżawia obwód łowiecki na wniosek Polskiego Związku Łowieckiego – wyjaśnia Iwona Michalak, zastępca dyrektora wydziału środowiska, architektury i budownictwa rawskiego starostwa. – Taki wniosek od PZŁ wpłynął do nas 2 stycznia tego roku. W dokumencie, jako potencjalnego dzierżawcę wskazano koło łowieckie Anser z Morąga.

W uzasadnieniu wniosku czytamy m.in., że „ocena potencjalnych możliwości prowadzenia gospodarki łowieckiej na terenie opisanego obwodu wskazuje, iż członkowie KŁ Anser w Morągu są w stanie spełnić wymagania wynikające z treści umowy dzierżawy obwodu łowieckiego i nałożone na niego mocą umowy dzierżawy. Są to obowiązki istotne z punktu widzenia interesu ogólnospołecznego (ochrona zwierzyny, należyta gospodarka łowiecka, troska o teren obwodu), które w/w koło powinno w tym obwodzie wypełniać”.
 

Komisja rolnictwa na „nie”

Sześć dni później sprawą zajęła się komisja rolnictwa. Efekt? Pisma do zarządu głównego PZŁ, ministra rolnictwa i ministra ochrony środowiska z prośbą o zmianę decyzji w sprawie dzierżawy. – Na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego występują ogniska ASF, w związku z czym istnieje realne niebezpieczeństwo przeniesienia wirusa na nasz teren – argumentował Henryk Majewski, przewodniczący komisji rolnictwa. – W sytuacji, gdy rząd wydaje duże kwoty na walkę z ASF decyzja Polskiego Związku Łowieckiego wydaje się nieodpowiedzialna i niosąca zagrożenie przemieszczenia choroby na obszar sąsiadujący z okręgiem piotrkowskim, specjalizującym się w hodowli trzody chlewnej.

Żaden z ministrów do dziś nie odpowiedział na stanowisko komisji. Zdania nie zmienił też Polski Związek Łowiecki.

– Też uważaliśmy, że obwód powinien być wydzierżawiony kołu z naszego terenu – przekonuje Jacek Otulak, wicestarosta rawski. – Złożyliśmy pismo, żeby PZŁ jeszcze raz przeanalizował decyzję, nie określając, które z miejscowych kół miałoby podpisać umowę dzierżawy. Prosiliśmy jednak, by to było koło z naszego terenu. W odpowiedzi przeczytaliśmy, że PZŁ podtrzymuje swój wniosek i prosi o podpisane umowy ze wskazanym w nim kołem.
 

Szarak stracił obwód 

Do ubiegłego roku obwód łowiecki 173 dzierżawiło KŁ Szarak Ziemi Rawskiej. Od prawie roku koło nie istnieje. Zostało rozwiązane, bo w skonfliktowanej grupie na trzech kolejnych posiedzeniach nie udało się wybrać zarządu. Zarząd okręgowy PZŁ w Skierniewicach przeprowadził kontrolę w kole. Lista nieprawidłowości była długa. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. tego, że koło nie zrealizowało planowanego odstrzału dzików. To zdaniem skierniewickiego zarządu okręgowego PZŁ miało stanowić „realne zagrożenie pojawienia się wirusa ASF w powiecie rawskim”. We wrześniu ubiegłego roku skierniewicki ZO PZŁ złożył do starosty wniosek o rozwiązanie umowy dzierżawy z „Szarakiem” bez zastosowania terminu wypowiedzenia.

Na bazie zlikwidowanego koła powstały dwa nowe. Jedno z nich dziś już nie działa. Na placu boju o odzyskanie obwodu łowieckiego zostało KŁ Rogacz. Mówimy o „odzyskaniu” ponieważ do koła w większości należą myśliwi, którzy jeszcze rok temu należeli do „Szaraka”.
 

Co z petycją?

– Niezrozumiałym dla nas jest to, że PZŁ widział niebezpieczeństwo ASF w braku odstrzału dzików, natomiast nie widzi, że członkowie koła Anser mieszkają na terenach, gdzie jest ASF – mówi Henryk Majewski. – Komisja wciąż monitoruje tę sprawę. Będziemy się starać, żeby obwód łowiecki powrócił w dzierżawę koła z naszego terenu.

Jak urzędnicy starostwa odpowiedzą na petycję podpisaną przez ponad 1000 mieszkańców powiatu rawskiego? Pismo najprawdopodobniej trafi do Polskiego Związku Łowieckiego. – To PZŁ powinien być chyba adresatem petycji, ponieważ to on wskazuje koło, z którym mamy podpisać umowę dzierżawy – mówi Józef Matysiak, starosta rawski.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 19

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Robert 1 ponad rok temu

  Rogacz i jego członkowie to wstyd dla Polskiego Łowiectwa !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Nk. 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Mam nadzieję, że panowie z Rogacza dostaną w końcu ten obwód.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Prawda -1 ponad rok temu

  Oni to niech sobie klapki kupią i na wiosnę na muchy niech polują . Do tego ci z Rogacza się nadają tylko. To łobuzy są i nie etyczni ludzie !

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~bronxwewsi -2 ponad rok temu

  Tyle negatywnych komentarzy...a oni ponad 1100 podpisów zebrali. Nikt nie ma odwagi im odmówić? Prawdy w oczy powiedzieć?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Janusz -3 ponad rok temuocena: 25% 

  Bimber i balony rozdawali na pikniku to głosy kupili. Wszyscy ich już znają.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mariusz -4 ponad rok temuocena: 0% 

  Do łapania much Panowie a nie polowania ! Parodia!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Soltys Sierzchowy -5 ponad rok temuocena: 0% 

  To ten Grześ zienciu ładnie Kazia namówił. Teraz wstyd maja na wsi się u nas pokazać. Każdy się z nich śmieje. Myśliwi - na kolana paść i prosić o przebaczenie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Basia ze sklepu -6 ponad rok temuocena: 100% 

  Biedny Kazik takiego zienca trafić . Mówią ze ten Stuook go namówił . Sam by na to nie wpadł

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Prawda o Rogaczu -7 ponad rok temu

  Pytanie jest jedno: Jak to jest możliwe ze Ci Panowie zniszczyli 72 lata tradycji koła Szarak nr 12????? Jak to jest możliwe ??? Wstyd Panowie Wstyd... wszyscy Ci Panowie głosowali za rozwiązaniem koła ... a teraz płacz bo nie maja gdzie polować ... trzeba było słuchać kolegów z koła a nie Importowanych Strulakow co chciały już nie jedno koło zniszczyć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Bez pozdrowien -8 ponad rok temu

  No to chceli kolo rozwiązać a teraz płaczą ze nie mają gdzie polować? To po co chcieli rozwiązać? Żeby rządzić? Nie no przeciez to Oni rządzili. Żeby nikt nie patrzył na ręce Strulakom? Kazdy mysliwy z okolic Sadkowic i Lubani wie co robią z psami. Przeciez Oni nie znają pojecia etyka i kultura jesli reszta jest taka sama to sa banda H.ja

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Boguś -9 ponad rok temu

  To są pseudo myśliwi

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Grześ -10 ponad rok temu

  Podobno już ich wyrzucili z PZL tak słyszałem za to ze takie nieetyczne rzeczy robili

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Buuu -11 ponad rok temu

  Ta jasne tego dentysty nawet nie zawiesili

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Rawianin -12 ponad rok temuocena: 100% 

  Znam ich to bardzo fajni ludzie. Pozdrawiam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Cieladz -13 ponad rok temu

  Tacy fajni ze wszyscy już ich znają jacy fajni

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ciekawy -14 ponad rok temu

  Ciekawe dlaczego ten obwód dostali myśliwi z Mazur

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dominiczek -15 ponad rok temu

  Bo Ci ze zdjęcia chcieli wyporkowac swoich kolegów z koła i założyć prywatne. Mieli poparcie i plecy które okazały się za małe i zwyczajnie dostali za swoje a teraz zamiast być facetami to robią z siebie pośmiewisko i kabaret.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jendralek -16 ponad rok temu

  To są ludzie z Łowicza i okolic Rawy. Warto się zainteresować

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Merytorycznie -17 ponad rok temu

  Dobry Wieczór. Dlaczego takie osoby są jeszcze członkami PZL? Wszyscy w Rawie Maz i okolicy wiemy co te osoby zrobiły... dlaczego PZL ich jeszcze nie rozliczył ??????????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Prawda o Rogaczu -18 ponad rok temu

  Struloki + Walczoki = rogacz Klops. Teraz ludzie nabrani w butelkę to trzeba coś robić. Nawet komendancik były nie daje rady ... tak to jest jak człowiekiem rządzi pycha i egoizm. Mieli wszytko teraz nie maja nic ...pycha i zarozumiałość gubi... przestroga dla wszystkich ... Panie Starosto dlaczego pozwala Pan by Tacy Ludzie zabierali cenny czas?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Phhh -19 ponad rok temu

  Sadownicy niech zajma swoimi ogrodami! A w kolach niech rzadza normalni ludzie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wstyd -20 ponad rok temu

  Sami rozwalili to Koło a teraz płaczą bo nie ma gdzie polować! Trzeba bylo przyjac wiecej Strulakow! W kolach w Nowym Miescie w jednym próbowali powyrzucac mysliwych a w drugim beda probowac przejmować Zarząd powodzrnia z tymi "mysliwymi" kogo my mamy w tym Pzl.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Waldek -21 ponad rok temu

  Bravo. Tych Strulaki i wszysko jasne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dominikuspajacykus -22 ponad rok temu

  dobre Pajacyki ten Rogacz

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Takieleszcze -23 ponad rok temu

  No supersuper szkoda ze redakcja nie dodała ze to u nich wykryto te nieprawidłowości! Uklad uklad uklad o kur.a nie wypalil bez pozdrowien

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Prawda -24 ponad rok temu

  Tytuł artykułu „ Pseudo Myśliwi przegrali Obwód Łowiecki”

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Krysia -25 ponad rok temu

  To im tera wszystkim pukawki zabiorą ??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Danuta -26 ponad rok temu

  Tak jak mądre przysłowie głosi 3-ci zawsze korzysta.I niech tak zostanie..:)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Dziedzic -27 ponad rok temu

  Te z Rogacza to ********n....???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jedral -28 ponad rok temu

  Usunąć tych panów z PZL za brak etyki !!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tomek -29 ponad rok temu

  Popieram

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Darek -30 ponad rok temu

  Ci z Rogacza to pseudo myśliwi powinni ich wyjeb.. z PZL natychmiast

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Daruś -31 ponad rok temu

  Na tej fotce są tacy wkur... jak by im plan nie wypalił ... panowie więcej uśmiechu i polecam szachy tam się odnajdziecie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Agnieszka -32 ponad rok temu

  Szachy dla nich za trudne

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Wójt -33 ponad rok temu

  Rogacz z Cieladza i wszystko jasne .... fetor tli i będzie się tlił ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Strulok -34 ponad rok temu

  Podobno Rogacz ma być zlikwidowany a mysliwy usunięci ze struktur PZL za niekoleżeńskie zachowanie i brak etyki myśliwskiej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Justynka -35 ponad rok temu

  Szkoda ze do PZL przyjmują takich ludzi...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Grzegorz -36 ponad rok temu

  Z tego co wiem członkowie koła szarak polują razem z Anserem a reszta tych kłótliwych nie poluje bo nikt ich nie chce - nikt nie chce kłopotów ... wiec panowie z rogacza pompować baloniki w Cielàdzu zbierać podpisy i truć urzędnikom ... a może by tak uderzyć się w pierś i powiedzieć przepraszam ???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Darek -37 ponad rok temu

  Piękna nazwa mówiąca o członkach koła ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Patryk -38 ponad rok temu

  Zgoda buduje niezgoda egoizm i prywata zabija. To Nie są myśliwi to pseudo myśliwi ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Prawda -39 ponad rok temu

  Chcą kontynuować pasje i tradycje.... a na sumieniu maja 70 letnie Koło Szarak... zero etyki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Andrzej -40 ponad rok temu

  Dokładnie tak jak piszesz!A najśmieszniejsze z tego że prowadzili koło i wszyscy Ci co byli w zarządzie teraz założyli nowe koło i chcą obwód.Nie realizowali planu PZL i chcą obwód.Śmiech!Powinni ich skreślić z z PZL NATYCHMIAST!!!!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Tadek -41 ponad rok temu

  Ten jeden to już kilka kół Mysłowicach chciał rozbić ... opinia idzie za człowiekiem ... jak oni się nie wstydzą ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Szarak -42 ponad rok temu

  Koledzy z Rogacza to dobrze znane Mene... myśle ze to nie myśliwi . Maja za swoje . Zal mi tylko Starosty ze musi wysłuchiwać takich typów...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Stanisław -43 ponad rok temu

  Starosta powinien ich wszystkich podać do skreślenia z list PZL .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Mickel -44 ponad rok temuocena: 90% 

  Nazwa adekwatna do myśliwych z tego koła . Gratulacje za wenę twórczą. Chcieliście w perfidny sposób wygryźć kolegów a wygryźliście sie sami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Chuda -45 ponad rok temuocena: 100% 

  A szcemu myśliwi sa jacys tacy wypasieni i łysawi????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Znajomy -46 ponad rok temuocena: 100% 

  No niestety - gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta. Trzeba się było dogadać, a nie wojny toczyć. Pozdrawiam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Myśliwy Toruń -47 ponad rok temuocena: 100% 

  Myśliwi to mordercy? A Ty człowieku kim jesteś? To dla Ciebie w rzeźni mordują kurczaki, świnie, krowy.. Jakieś zwierzątko obdarto na Twój pasek, buty.. Jak możesz z tym żyć??: d

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ja -48 ponad rok temuocena: 0% 

  Nie polują, a dziki ryją, szkody rosną... Kto ten problem załatwi?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Krzysztof jazdzyk -49 ponad rok temuocena: 8% 

  Mysliwi to mordercy tyle w temacie a jak chca polowac to niech poluja na siebie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jack -50 ponad rok temuocena: 25% 

  A michal lukasiewicz ze skierniewic znany mysliwy znecal sie nad zwierzetami moze redakcja glosu napisze jakis artykul na temat tego wydarzenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA