Koperski – potęga rodziny to również potęga firmy

(fot. PION studio)

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Firmy rodzinne to siła polskiej gospodarki. Według badań Grant Thornton dla Giełdy Papierów Wartościowych co piąta spółka notowana na giełdzie to firma z rodzinnymi korzeniami, a ich wyniki biznesowe niejednokrotnie są o wiele wyższe niż innych firm z tego samego sektora. Nie brak przykładów z lokalnego podwórka gdzie nie brakuje rodzinnych liderów w wielu branżach.

W ostatnich tygodniach udało nam się porozmawiać z zarządem firmy Koperski - jednej z największych firm w branży pogrzebowej.

Przedsiębiorstwo Pogrzebowe Koperskich znane jest nie tylko na Mazowszu, ale też w kraju i za granicą, znani są z profesjonalizmu, a także z wrażliwości oraz dbałości o szczegóły ceremonii. Dzięki uporowi i ciężkiej, solidnej pracy całej rodziny, powstała w Mszczonowie przed laty firma cieszy się uznaniem i zaufaniem ludzi, którzy często za życia deklarują, że chcą, by to właśnie Koperscy poprowadzili ich w ostatnią drogę.

Zarząd firmy Koperski: Janina i Łukasz Koperscy, z synami Błażejem i Wiktorem. (fot. PION studio)
 

Co zatem jest podstawą sukcesu i jaka jest historia budowania rozpoznawalnej marki w trudnej branży pogrzebowej?
 

Janina Koperska: ­– Biuro pogrzebowe to niejednokrotnie pierwsze miejsce, z którym stykają się osoby dotknięte kryzysem utraty bliskich. Często jest to jedyna przestrzeń, gdzie rodzina zmarłego spotyka się z życzliwą rozmową oraz ma szansę przez chwilę odetchnąć.

To ciężkie chwile. Staramy się ulżyć i najbardziej godnie pożegnać osobę zmarłą. Stajemy się dla tych osób przewodnikami i otaczamy opieką. W natłoku formalności i żałoby musimy znaleźć miejsce na dostrzeżenie potrzeb naszych klientów, nie tylko w trakcie, ale często nawet wiele tygodni po pogrzebie – zdradza wieloletnia współtwórczyni firmy. Na to uczulamy swoich pracowników. Mimo upływu lat nie maleje ilość pogrzebów, w które wraz z mężem angażujemy się osobiście, nasza rola nigdy nie kończy się wraz z zakończeniem ceremonii.
 

Czy to zatem ta specyfika firm rodzinnych, gdzie każdy element działalności firmy przesiąknięty jest wartościami jej założycieli gwarantuje ich wyjątkowość? Jest to na pewno jedna ze składowych.
 

Łukasz Koperski: – Trudno mi sobie wyobrazić jednoosobową firmę pogrzebową.

Często powtarzam, że do prowadzenia działalności pogrzebowej potrzeba przynajmniej czterech osób, dokładnie tyle, ile jest koniecznych do niesienia trumny. Może to nieprzypadkowe, że wraz z żoną i synami jest nas dokładnie czworo? Jestem przekonany, że to możliwości, jakie daje zespół złożony z członków rodziny przekłada się na tempo  konsekwentnego  rozwoju firmy. Dziś mimo, że zatrudniamy około 40 osób nadal kultura organizacji kręci się wokół wartości naszej rodziny i każdy z naszych pracowników ma nieograniczony dostęp do naszej wiedzy i refleksji na temat pracy w firmie.
 

Założyciele firmy, Władysław i Helena Koperscy. (fot. PION studio)
 

Koperski to firma oparta na wartościach, jak można wywnioskować z rozmowy, to one, z miłością do drewna i trumien oraz marzeniami o tworzeniu firmy kompleksowo zajmującej się obsługą pogrzebów musiały wystarczyć w latach osiemdziesiątych, kiedy duża część branży była upaństwowiona. To wtedy Janina i Łukasz Koperscy oficjalnie przejęli firmę od jej założycieli Heleny i Władysława Koperskich. Pracowali sami. Mogli na sobie polegać i tak jest do tej pory. Dziś mają nowoczesną fabrykę trumien, którą kieruje Wiktor Koperski, domy pogrzebowe, nowoczesne chłodnie, kaplice, prosektorium potencjał ten i doświadczenie pomaga sprostać każdym wyzwaniom, np. w przypadku niestandardowego wzrostu czy wagi zmarłego. Mogą w krótkim czasie przygotować trumnę dopasowaną do ciała zmarłego, a której wymiar zewnętrzny dopasowany jest do grobu. Są jednym z najstarszych zakładów z branży funeralnej w Polsce. Mają oddziały w Mszczonowie, Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim i Warszawie. Historię pisze już czwarte pokolenie, Janina i Łukasz doczekali się trójki wnuków: Władysława, Stanisława i Stefana.

Łukasz Koperski: – Tata wprowadził mnie w zawód, mogłem prostować gwoździe, czy dekorować trumny ozdobami, które wówczas były w modzie (aniołki, palmy itd.). Aż wreszcie wykonałem pierwszą trumnę, byłem bardzo dumny, bo zawsze wiedziałem, że będę robił trumny. Pierwszy kompletny egzemplarz wykonałem w wieku 14 lat. W ponad osiemdziesięcioletniej historii firmy rodzina była podstawowym budulcem. To dzięki wsparciu Janiny i jej ojca firma przetrwała roczną nieobecność Łukasza Koperskiego. Spowodowana chorobą przerwa umocniła właścicieli w przekonaniu, że siła rodziny to także siła firmy. Ten moment stał się przełomowym w historii przedsiębiorstwa, doprowadził do zatrudnienia pierwszego pracownika i utorował drogę do kolejnych sukcesów. Niespełna dwa lata później firma otworzyła swój oddział w Żyrardowie, gdzie obecnie znajduje się serce działalności firmy. Również tam w 2009 roku powstała fabryka trumien zarządzana obecnie przez Wiktora Koperskiego. To właśnie rozbudowana wersja małego, mszczonowskiego zakładu rzemieślniczego dziadka i ojca jest polem jego codziennych starań w obszarze rozwoju firmy. W myśl najnowocześniejszych rozwiązań przez ostatnie lata wprowadzał automatyzację i ulepszenia. Dzięki nim fabryka działa zgodnie z nowoczesną technologią, poszanowaniem tradycyjnego rzemiosła oraz w duchu dbania o środowisko i ekologię. To zakład bardzo dobrze zarządzany. Mówią: nie zysk, a wartości i możliwości napędza rodzinę do działania.
 

Trumny wyprodukowane w nowoczesnej fabryce trumien w Żyrardowie, zarządzanej przez Wiktora Koperskiego. (fot. PION studio)
 

Rok 2010 to kolejna ważna data w historii firmy. Wtedy synowie – Błażej i Wiktor oficjalnie dołączyli do firmy jako wspólnicy. Teraz jest jasny podział obowiązków – mówi Błażej Koperski. On sam odpowiada za nowoczesne technologie. To jego pomysłem było wprowadzenie nowej usługi wirtualnych nekrologów, za pomocą której interaktywnie można zaplanować ceremonię, powiadomić o niej w Internecie, zamówić kwiaty, czy zlikwidować konta na portalach społecznościowych. To pomysł na rozwój. Nie jedyny, bo inspiracje z zagranicznych podróży służbowych, zapoczątkowanych przez ojca, a dziś kultywowanych przez całą rodzinę często przynoszą wiele pomysłów na kolejne lata.
 

Dziś firma dysponuje zespołem wykwalifikowanych pracowników oraz flotą profesjonalnych i luksusowych samochodów pogrzebowych. Przedsiębiorstwo Koperskich to jedyny podmiot na Polskim rynku posiadający tak dużą flotę karawanów marki Jaguar i Mercedes. Koperski to również pierwsza firma pogrzebowa, która postanowiła przejść proces rebrandingu i unifikacji materiałów firmowych, za którego przeprowadzenie była odpowiedzialna jedna z czołowych agencji wizualnych w Polsce UVMW. To inicjatywa Błażeja i Wiktora – mówi prezes Łukasz Koperski kolejny krok, który postawiliśmy w stronę unowocześniania, tym razem naszego wizerunku, został zaproponowany przez młodsze pokolenie właścicieli – dodaje.
 

Flota profesjonalnych i luksusowych samochodów pogrzebowych firmy Koperski. (fot. PION studio)

 

Dziś firma pracuje głównie nad rozwiązaniami wyprzedzającymi swoją branże. Z biegiem lat planowanie innowacyjne stało się dla nas bardzo ważne mówi Błażej Koperski. Zobaczyliśmy, że odważne decyzje mogą kształtować nie tylko firmę ale jej kluczowe otoczenie – dodaje Łukasz Koperski. Czy uważają, że nowoczesność można połączyć z tradycją i wartościami rodzinnymi? Na pewno tak – odpowiadają zgodnie. Zapewniają, że kolejne posunięcia zapiszą się w historii. Silna kondycja przedsiębiorstwa oraz jej koncepcje rozwoju są wartością naszej rodzinnej firmy – podsumowuje Łukasz Koperski.


Zadzwoń do nas 801 200 002

www.koperski.eu


Warszawa

Biuro Pogrzebowe

ul. Powązkowska 2 (róg Okopowej)

tel. 22 111 88 88 (całodobowo)

tel. 22 636 00 69

e-mail: warszawa@koperski.eu
 Grodzisk Mazowiecki

Dom Pogrzebowy

ul. Montwiłła 40 (obok targowiska miejskiego)

tel. 22 724 44 44 (całodobowo)

tel. 22 755 50 05

e-mail: grodzisk@koperski.eu
 Żyrardów

Centrum Pogrzebowe

ul. Waryńskiego 20 (na tyłach szpitala)

tel. 46 855 02 25 (całodobowo)

tel. 46 855 41 67

e-mail: zyrardow@koperski.eu
 Żyrardów

Zakład Produkcji Trumien

ul. Mazowiecka 16/18

tel. 46 855 04 11

e-mail: produkcja@koperski.eu
 

Warszawa

Kaplica / Chłodnia

(na terenie zarządu cmentarza Stare Powązki)

ul. Powązkowska 14

tel. 727 500 800

e-mail: warszawa@koperski.eu


 

Mszczonów

Biuro Pogrzebowe

ul. Sienkiewicza 33

tel. 22 111 88 88 (całodobowo)

tel. 46 857 22 22

tel. 46 857 17 42

e-mail: mszczonow@koperski.eu
 


Żyrardów

Dom pogrzebowy/prosektorium

ul. Waryńskiego 7

tel. 46 855 02 25 (całodobowo)

e-mail: zyrardow@koperski.eu
 

Zdjęcia wykorzystane w artykule zostały wykonane przez PION studio.

tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kolejna edycja projektu „Akademia Liderów...

Ponad 800 mieszkańców powiatu rawskiego w...

W Babsku jeże mają dobrze

Mecz Serc z Okazji 30. finału Wielkiej Orkiestry...

To tylko kolizja, a tymczasem powstał duży...

„Reymont” na zdalne. Nie wszyscy zatańczą...

Uchwała o tej opłacie budzi kontrowersje. Wójt...

10 mln zł na rewitalizację. Na jakie remonty...

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA