z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 stycznia 2020 | 12:46

(fot. archiwum)

Urzędnicy ratusza nie będą składać wniosku o unijne dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Z 40 mieszkańców, którzy byli zainteresowani udziałem w projekcie została połowa. Według władz miasta to za mało, by ponosić koszty przygotowania dokumentów aplikacyjnych.

W ubiegłym roku rawski magistrat po raz kolejny przymierzał się do pozyskania dofinansowania na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Procedura konkursowa ruszyła na początku tego roku. Do tego czasu urzędnicy sprawdzali, ilu mieszkańców mogłoby być zainteresowanych udziałem w projekcie.

Po spotkaniu z mieszkańcami, które odbyło się pod koniec października ubiegłego roku do ratusza dostarczono 40 ankiet od osób, które poważnie zastanawiały się nad wymianą pieca.

Dofinansowanie miało pochodzić z RPO, a pieniędzmi ma dysponować urząd marszałkowski. W założeniu to miasto miało pozyskać dotację, ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę, który zainstalowałby urządzenia, które mieszkańcy zadeklarowali do wymiany.

W teorii dofinansowanie może sięgnąć do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych. Trzeba pamiętać jednak o tym, że takim kosztem nie jest VAT. To koszt, który pozostaje po stronie mieszkańców.

Koszt sporządzenia dokumentacji aplikacyjnej miał ponieść urząd miasta. Po stronie mieszkańców byłaby natomiast dokumentacja techniczna niezbędna do złożenia wniosku, czyli świadectwo charakterystyki energetycznej wraz z załącznikami ekologicznymi. Koszt takiego dokumentu to 600 zł brutto. Nawet, jeśli ktoś posiada aktualny dokument, na potrzeby projektu musiałby on zostać zaktualizowany, czyli de facto wykonany ponownie.

- Do urzędu wpłynęło 40 deklaracji od mieszkańców zainteresowanych udziałem w projekcie – mówi Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej. – Teraz jednak okazało się, że część osób zrezygnowała. Uznaliśmy, że nie weźmiemy udziału konkursie. Musielibyśmy ponieść pewne koszty przygotowania dokumentacji potrzebnej do wniosku. Przy mocno zmniejszonej liczbie osób, które chciały skorzystać z dofinansowania przedsięwzięcie staje się nieekonomiczne. Śledzimy na bieżąco, czy nie pojawi się kolejny konkurs, w którym moglibyśmy wziąć udział.

Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej mogą natomiast skorzystać z pomocy przy składaniu wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego Czyste Powietrze. Mieszkańcom udostępniono stanowisko komputerowe, przy którym można wypełnić i wydrukować wniosek. Pracownicy biura ds. rewitalizacji pomagają także w wypełnieniu wniosku.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2405 sekundy