Na piętrze w holu wystawowym można obejrzeć kroniki dokumentujące działalność Miejskiego Domu Kultury na przestrzeni lat. Dyrektor Grzegorz Klimczak prezentuje jedną z nich

Na piętrze w holu wystawowym można obejrzeć kroniki dokumentujące działalność Miejskiego Domu Kultury na przestrzeni lat. Dyrektor Grzegorz Klimczak prezentuje jedną z nich (fot. Anna Kraćkowska )

35 lat minęło! Budynek Miejskiego Domu Kultury oficjalnie został oddany do użytku 17 stycznia 1985 roku. – Chcemy świętować urodziny wspólnie z mieszkańcami – mówi Grzegorz Klimczak, dyrektor placówki. W rozmowie „Głosu” zdradza, dlaczego warto wracać do sprawdzonych propozycji i jak będzie wyglądał jubileuszowy rok. 

Galą Noworoczną rozpoczął się wyjątkowy rok dla Miejskiego Domu Kultury. W jaki sposób chcecie uczcić swój jubileusz?

- Myślę, że wszystkie lata naszej działalności są fajne, ale chcemy, aby ten jubileuszowy rok był szczególny. Będziemy wspominać osoby, które działały w naszym MDK-u. Przygotowujemy cykl wystaw artystów związanych z domem kultury, którzy jako dzieci zaczynali tu swoją przygodę, a aktualnie są związani z szeroko pojętą sztuką. Miło nam się pochwalić, że mamy także wokalistów, którzy śpiewali u nas, a dziś związali swoje życie z muzyką i studiują w tym kierunku lub występują już na dużych scenach.

Przez lata Miejski Dom Kultury dorobił się imprez, których w kalendarzu zabraknąć po prostu nie może.

- Imprezą z długą tradycją jest Rawski Mityng Wokalny. To konkurs znany nie tylko w regionie, bo przyjeżdżają do nas soliści z całej Polski. Swojego czasu brała w nim udział także reprezentacja Czechów z zaprzyjaźnionego miasta Boskovice. Konkurs odbywa się zawsze w maju i na pewno będzie miał swoją kontynuację. Dużym powodzeniem cieszy się także wokalny konkurs dla najmłodszych „Wlazł kotek na płotek”. Nieco krótszy staż ma listopadowy Festiwal Pieśni Patriotycznej Biało-Czerwone Nuty. Mamy też Mały Konkurs Recytatorski, który jest niemalże równolatkiem MDK-u, bo jego pierwsza edycja odbyła się jeszcze w latach 80. Prowadzimy warsztaty artystyczne, organizujemy okolicznościowe konkursy plastyczne. Pamiętam mój pierwszy konkurs wielkanocny, gdy zacząłem tu pracę. Wpłynęło wówczas ponad 800 prac. Hol i sala konferencyjna były nieładnie mówiąc zawalone tymi pracami. Było mnóstwo nagród, było pięknie.

Przy Miejskim Domu Kultury działają także sekcje artystyczne. Zmieniają się one na przestrzeni lat?

- Jeszcze przed moim urzędowaniem działał w placówce Dyskusyjny Klub Filmowy. Technika nie była aż tak rozwinięta, kina nie było na miejscu, ale zainteresowanie spotkaniami było spore. Z czasem wygasło. Pomysł wydał nam się jednak na tyle ciekawy, że postanowiliśmy do niego wrócić. Nowa odsłona DKF-u to Kino Konesera z filmami nieco ambitniejszymi. Zaczęliśmy twórczością Kolskiego. Chcemy nawet zaprosić do nas reżysera. Nie mogę nie wspomnieć o naszych wspaniałych, kolorowych, roztańczonych Wesołych Nutkach. Zespół istnieje prawie 20 lat. Co ciekawe, pierwsze „nutki” dziś przyprowadzają na zajęcia swoje córki. Od lat prowadzimy także kursy gry na instrumentach oraz sekcję wokalną dla dzieci i młodzieży. Mamy swoje sukcesy i uczniów, którzy związali swoje dorosłe życie z muzyką. Warto wspomnieć także AKTA, czyli Amatorski Klub Twórczości Artystycznej. Skupiał on ludzi dorosłych, miłośników różnych dziedzin sztuki – malarzy, rękodzielników, fotografów. Miał swoje osiągnięcia. Na pewno jeszcze w tym roku będziemy go wspominać.

Temat - gwiazdy. W MDK-u gościło wiele osobowości, aktorów i piosenkarzy doskonale znanych z telewizji, jak i list przebojów.

- Kiedy dom kultury został po remoncie dostosowany do wzrastających wymogów technicznych, mogliśmy zacząć zapraszać do nas gwiazdy z najwyższej półki. Pamiętam pierwszy taki koncert. W grudniu 2007 roku świątecznie zaśpiewała dla nas Ewa Bem. Dla mnie osobiście był to najpiękniejszy koncert, choć wszystkie pozostałe także miały swój urok. Włączając w to ostatni z Marylą Rodowicz, która zrobiła duże wrażenie na publiczności. Mieliśmy artystów nietuzinkowych – Turnau, Wodecki, Banaszak, Geppert, Steczkowska. To nazwiska, które mówią same za siebie. Organizujemy nie tylko koncerty, ale także zapraszamy teatry, wcześniej proponowaliśmy imprezy taneczne. Kroniki, które prowadzimy wskazują na to, że naprawdę wiele się u nas działo. Staramy się reagować na potrzeby mieszkańców. Kontynuujemy to, co się sprawdza. Jeśli zainteresowanie wygasa, czasem warto odpuścić. Niewykluczone, że po złapaniu oddechu, z nowym zaangażowaniem i spojrzeniem pomysł ponownie się przyjmie. 

Wspomniał Pan o remoncie, który przeszedł MDK. Inwestycja realizowana była blisko dwa lata.

- Generalny remont prowadzono od października 2005 do czerwca 2007 roku. Tak naprawdę z budynku postawionego w latach 80-tych został właściwie tylko szkielet. Nowoczesne technologie pozwoliły na to, by ten obiekt wyglądał dziś nowocześnie. Wciąż staramy się pozyskiwać dodatkowe fundusze i inwestować w sprzęt. Naszym ostatnim zakupem jest profesjonalne oświetlenie.

Myślę, że po przeprowadzeniu remontu mieszkańcom najbardziej brakowało dyskotek, które w pewnym momencie były znakiem rozpoznawczym MDK-u.   

- Rzeczywiście, przed remontem organizowaliśmy dyskoteki w głównym holu wejściowym. Został on jednak przebudowany. Teraz mamy windę dla osób niepełnosprawnych, hol się zmniejszył. Poza tym jest przeszklony. Ze względów bezpieczeństwa musieliśmy z tej formy imprez zrezygnować.

Czego pracownicy MDK-u życzyliby sobie z okazji jubileuszu?

- Chcielibyśmy widzów, słuchaczy, uczestników naszych wydarzeń. Cieszymy się, jeśli nasze propozycje mają odbiorów. Wszelkie uwagi, pomysły mieszkańców zawsze są mile widziane. Można do nas napisać maila, odezwać się poprzez kanał na facebook’u, zadzwonić, przyjść i porozmawiać. W miarę możliwości postaramy się te oczekiwania spełniać.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Łódzkie na PLUS

Weekend blisko Warszawy dla sympatyków natury

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Praca u najlepszych

Łódzkie na PLUS

Wystawa prac Estery Karp w Skierniewicach. Dla tego...

ŁÓDZKIE NA PLUS

Król zimowych stylizacji

Namalowane sercem. Prace dzieci trafiły na...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA