(fot. Anna Kraćkowska )

Ponad tysiąc dawców, blisko pół tysiąca litrów oddanej krwi. W ZSP im. Reymonta zorganizowano jubileuszową – 40. akcję honorowego krwiodawstwa.  

Szkolna stołówka. Kilka minut po godzinie 9.00. Miejsca przy stolikach powoli się zapełniają. Ktoś pyta, czy można dołączyć do akcji, jeśli nie jest się uczniem. Można. Chętni punkt po punkcie wypełniają zostawione na stolikach ankiety. To niezbędny krok przed rejestracją w sali obok. Potem badanie lekarskie. Jeśli wszystko jest w porządku, dawca siada na fotelu. – Całkiem wygodnie – komentuje z uśmiechem. Ostrze przebija skórę. Krew zaczyna spływać do przeźroczystego woreczka. Cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Nagroda – zestaw pełno mlecznych czekolad. – To tylko dodatek, najprzyjemniejsza jest świadomość, że można komuś pomóc – słyszymy najczęściej pytając o powód przyjścia na zbiórkę. W Reymoncie takich bezinteresownych „pomocników” przewinęło się już ponad tysiąc.

- Mamy mały jubileusz, to 40. akcja honorowego krwiodawstwa organizowana w naszej szkole – mówi z dumą Izabela Mirowska wnosząc na salę okolicznościowy tort. Na wierzchu widnieje napis „Reymont – szkoła z sercem”. To słodka niespodzianka dla wszystkich, którzy tego dnia wyrażą chęć podzielania się z potrzebującymi najcenniejszym z płynów.

Garść statystyk

- Pierwsza odsłona akcji honorowego oddawania krwi w Reymoncie miała miejsce 23 stycznia 2004 roku.
- Krwiodawcy oddali łącznie 472 litry krwi!
- Do wyniku przyczyniło się 1040 osób.

Więcej o akcji przeczytacie w aktualnym wydaniu Głosu (z 6 lutego). Krwiodawcy zdradzają również naszym Czytelnikom, dlaczego przyłączyli się do akcji i... czy bolało. 

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2615 sekundy