Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Wchodząc do sklepu obowiązkowo zakładaj rękawiczki. Wprowadza się ograniczenia w trakcie robienia zakupów. Między godz. 10 a 12 zakupy zrobią tylko seniorzy. Małoletni mogą przebywać poza domem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

- Nie możemy sobie pozwolić na rozprężenie. Dlatego w wyniku analiz dobrych praktyk podjęliśmy decyzję dotyczącą kolejnych obostrzeń - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej (31.03). - Za dużo jest cały czas kontaktów pomiędzy ludźmi, za dużo jest spacerów, za dużo osób przebywało na bulwarach, plażach – podkreślał. - Najbliższe dwa tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji - apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Nowe ograniczenia, zakazy i obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa:

- Wyjście z domu tylko w pojedynkę. Ograniczenie dotyczy także rodzin. Nie dotyczy rodziców i opiekunów niesamodzielnych dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami.

- Zakaz wychodzenia z domu dla niepełnoletnich. Osoby poniżej 18. roku życia mogą przebywać poza domem tylko z osobą dorosłą.

- Na chodnikach i w miejscach publicznych należy zachować odstęp 2 metrów od drugiej osoby.

- W autobusie, tramwaju lub metrze nadal tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta, także u przewoźników prywatnych. Wprowadzono zakaz korzystania z rowerów miejskich.

- Zamknięte zostają salony fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu.

- W sklepie może przebywać tylko 3 razy więcej osób niż jest kas (przy 1 – 3 osoby, przy 5 – 15 osób), w urzędach pocztowych dwie osoby na okienko, na targowiskach - 3 osoby na stragan.

- Przy wejściu do sklepu klient ma obowiązek nałożenia rękawiczek.

- W sklepach obowiązkowo dla klientów muszą być dostępne środki dezynfekujące. Miejsca, z którymi klienci często się stykają, np. terminale płatnicze, muszą być dezynfekowane.

- Sklepy budowlane w weekendy będą zamknięte.

- Godziny dla seniorów w sklepach, drogeriach i aptekach. Między 10.00 a 12.00 inne osoby nie będą mogły wtedy robić zakupów.

- Dodatkowe rygory w zakładach pracy. Pracodawca musi zapewnić pracownikom dystans - minimum 1,5 metra oraz dostęp do środków ochrony i dezynfekcji.

- Zamknięte zostają hotele i miejsca noclegowe. Z wyjątkiem miejsc przeznaczonych na kwarantannę i izolację.

- Parki, plaże, bulwary, deptaki (miejsca rekreacji) zostają zamknięte.

- Spacery i ćwiczenia na wolnym powietrza pozostają dozwolone. Minister zdrowia zaapelował jednak, by ograniczyć je maksymalnie. Podkreślał, że mają służyć jedynie temu, by utrzymać dobrą kondycję psychiczną.

Rząd zaostrzył także zasady kwarantanny. Wszyscy domownicy osoby, która ma obowiązek poddać się kwarantannie, także będą musieli poddać się kwarantannie. Ta regulacja będzie obowiązywać od 1 kwietnia (nie dotyczy osób, które poddały się kwarantannie do 31 marca).

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2929 sekundy