społeczeństwo

z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 kwietnia 2020 | 12:30 komentarzy 3
Policjanci przynajmniej raz dziennie udają się pod każdy wskazany adres i dzwonią pod numer, który podała osoba skierowana na kwarantannę. Sam telefon nie wystarczy. Kontrola kończy się dopiero w momencie, gdy funkcjonariusz potwierdzi, że dana osoba przebywa w wyznaczonym lokalu, np. pokaże się w oknie, wyjdzie na balkon.

Policjanci przynajmniej raz dziennie udają się pod każdy wskazany adres i dzwonią pod numer, który podała osoba skierowana na kwarantannę. Sam telefon nie wystarczy. Kontrola kończy się dopiero w momencie, gdy funkcjonariusz potwierdzi, że dana osoba przebywa w wyznaczonym lokalu, np. pokaże się w oknie, wyjdzie na balkon. (fot. KPP w Rawie Mazowieckiej )

23-letni mieszkaniec gminy Rawa Mazowiecka napytał sobie biedy. Mężczyzna złamał zasady kwarantanny i wybrał się na przejażdżkę motocyklem. Teraz będzie miał problemy. Grozi mu kara finansowa – do 30 tys. złotych.

Rawscy funkcjonariusze codziennie kontrolują osoby objęte kwarantanną. Do tej pory mieszkańcy powiatu rawskiego przestrzegali zaleceń. A przynajmniej zawsze odliczali się w domu, gdy policyjny patrol podjeżdżał pod wskazany adres. Do czasu…

- W poniedziałek, 6 kwietnia funkcjonariusze postanowili dokonać rekontroli u losowo wybranych osób objętych kwarantanną – mówi Małgorzata Lewandowska z Komendy Powiatowej Policji w Rawie Mazowieckiej. – Około godziny 17 mundurowi pojechali do 23-letniego mieszkańca gminy Rawa Mazowiecka. Mężczyzna nie spodziewał się ponownej kontroli tego samego dnia. Nie było go w domu. Postanowił rekreacyjnie pojeździć motocyklem, czym naruszył warunki kwarantanny.

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Objęte są nią również osoby, które wróciły do kraju z zagranicy. Od 1 kwietnia jeśli jedna osoba w domu ma nałożoną kwarantannę – automatycznie obejmuje ona wszystkich domowników. Trwa 14 dni. W czasie jej trwania nie wolno opuszczać wskazanego wcześniej miejsca pobytu.

W całej Polsce naruszeń tego obowiązku odnotowano już setki. W powiecie rawskim jest to pierwszy ujawniony taki przypadek.

- Policjanci przypomnieli 23-latkowi zasady obowiązujące w czasie kwarantanny – dodaje sierż. sztab. Lewandowska. – W związku z popełnionym wykroczeniem zostaną przeprowadzone czynności wyjaśniające. Jesteśmy zobowiązani do poinformowania o zaistniałej sytuacji służby sanitarne.

Karę administracyjną nakłada Państwowa Inspekcja Sanitarna. Może ona wynieść od 5 do 30 tysięcy złotych.

- Ostrzegamy, że osoby objęte kwarantanną kontrolowane są wyrywkowo. Oznacza to, że patrol może bez zapowiedzi sprawdzić czy domownicy przebywają pod wskazanym adresem nawet kilka razy w ciągu dnia – mówi sierż. sztab. Małgorzata Lewandowska.

Jak wygląda policyjna kontrola?

Mundurowi dostają listę z nazwiskami, adresami i numerami telefonów (na bieżąco aktualizowaną). Przynajmniej raz dziennie udają się pod każdy wskazany adres i dzwonią pod numer, który podała osoba skierowana na kwarantannę. Sam telefon nie wystarczy. Kontrola kończy się dopiero w momencie, gdy funkcjonariusz potwierdzi, że dana osoba przebywa w wyznaczonym lokalu.

- Zazwyczaj, dla bezpieczeństwa obydwu stron, nie wchodzimy do mieszkań – wyjaśnia sierż. sztab. Lewandowska. – Wystarczy, aby dana osoba wyjrzała przez okno lub wyszła na balkon, pomachała nam, powiedziała, że wszystko jest w porządku. Jeśli na kwarantannie przebywa cała rodzina, musimy zobaczyć każdego z domowników.

Mundurowi nie zapowiadają się. Przyjeżdżają w różnych godzinach. Czasem na rekontrole tego samego dnia.

Pracę policjantów ma usprawnić aplikacja „Kwarantanna domowa”, która z założenia zapewnia stały monitoring lokalizacyjny osób przebywających na kwarantannie. Od 1 kwietnia osoby skierowane na przymusową izolację muszą ją zainstalować w smartfonie obligatoryjnie. 

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Rawianin 3 miesiąc temu

  A proszę o informację, jak to się ma do niedzielnego ZLOTU/PARADY motocykli nad Rawskim Zalewem? Ile osób tam zostało ukaranych mandatami? Cholerni hipokryci! link? proszę zajrzeć na stronę e.rawa na fb... jest nawet foto...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 2 miesiąc temu

  a czy do gminy rawa mazowiecka nalezy tez teodozjów? bo widze jak policja nawet codzien tam jezdzi to moze i do kogos z kwarantanny i motocykliste tez widuje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mmmm 1 miesiąc temu

  Nie, Teodozjow należy do gminy Biała Rawska

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2544 sekundy