Marcin Broniarczyk, dyrektor MZR wskazuje nagrodzone przez komisję konkursową prace Marii Zaręby z Rzeczycy (II miejsce)

Marcin Broniarczyk, dyrektor MZR wskazuje nagrodzone przez komisję konkursową prace Marii Zaręby z Rzeczycy (II miejsce) (fot. Anna Kraćkowska )

Oficjalne otwarcie nie było możliwe, ale Muzeum Ziemi Rawskiej on-line pokazało ostatnią czasową ekspozycję - „I Triennale wycinanki ludowej województwa łódzkiego”. Możecie zobaczyć ją także u nas.

Ekspozycja podsumowuje projekt „I Triennale wycinanki ludowej województwa łódzkiego”, który w ubiegłym roku zrealizowało Muzeum w Łowiczu. Artyści mogli zgłosić wycinankę tradycyjną lub wycinankę inspirowaną. Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac. Wykonało je 43 twórców, głównie reprezentujących regiony – łowicki, opoczyński, rawski i sieradzki, co świadczy o żywotności wycinankarstwa na tych terenach. W tej grupie nie zabrakło także artystów od lat aktywnie współpracujących z rawską placówką. Komisja konkursowa zaszczytne II miejsce w kategorii wycinanki tradycyjnej przyznała Marii Zarębowej z Rzeczycy. W tej samej kategorii wyróżnienia otrzymali Aleksander Dutkiewicz z Inowłodza oraz Genowefa Kosiacka-Bąk z Rzeczycy.

Elementem podsumowującym cały projekt jest ekspozycja, która krąży po regionie zatrzymując się w placówkach zaangażowanych w jego realizację.

W podsumowaniu konkursu, które w listopadzie ubiegłego roku odbyło się w Muzeum w Łowiczu wzięli udział: z ramienia MZR - dyrektor Marcin Broniarczy i etnograf Marzena Grzyb, Paweł Rydz, dyrektor Ośrodka Kultury w Rezczycy oraz twórcy ludowi: Aleksander Dutkiewicz, Genowefa Kosiacka-Bąk, Kinga Kosiacka-Bąk, Zofia Pacholczyk, Ignacy Sputowski i Maria Zaręba (fot. z arch. MZR)

NASI ARTYŚCI zostali DOCENIENI

MARIA ZARĘBA z Rzeczycy – kontynuatorka rodzinnych tradycji. Niezwykle utalentowana wycinankarka, która tworzy od najmłodszych lat. Wykonuje wycinanki zgodne z regionalnym wzornictwem – rózgi, kwadraty i koła, głównie o motywach roślinnych, geometrycznych i zoomorficznych. Od 1975 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Uczestniczka jarmarków, kiermaszy, wystaw. Wielokrotnie prowadziła warsztaty twórczości ludowej, także dla rawskiej młodzieży (na zdj. - fot. z archiwum Głosu).

GENOWEFA KOSIACKA-BĄK z Rzeczycy – twórczyni wszechstronna. Występowała w zespołach i kapelach ludowych. Poetka, autorka dwóch tomików wierszy. Specjalizuje się w plastyce obrzędowej, głównie w pisance, ale wykonuje też palmy, pająki, ozdoby choinkowe, bukiety z papieru i oczywiście wycinanki. Laureatka wielu nagród i wyróżnień. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych należy od 1973 roku (fot. z archiwum Głosu).

ALEKSANDER DUTKIEWICZ z Inowłodza – wywodzi się z rodziny o tradycjach wycinankarskich. Po raz pierwszy wziął udział w konkursie na wycinankę w 1971 roku (zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Rawskiej!). Od 2010 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Uczestnik wielu konkursów, wystaw, warsztatów i kiermaszy (w tym kiermaszu wielkanocnego organizowanego przez MZR – na zdjęciu - fot. z archiwum Głosu).

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Trzecioligowa Unia rozpoczęła sezon 2022/2023

Łódzkie na plus. Łódzkie sprzyja mamom i...

Jutrzenka Drzewce z Pucharem Starosty...

Mazowsze zdało egzamin

Anna Kłosińska finalistką konkursu trójskoku...

Rusza Puchar Polski edycja 2022/2023

Pływaczka Alicja Rodziewicz w europejskiej...

Piłkarska młodzież rozpoczęła przygotowania do...

Kolejne triathlonowe sukcesy skierniewiczan