(fot. freepik.com)

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego ustanowiony został dla upamiętnienia zaginionych, nigdy nieodnalezionych dzieci (25.05). Osoby małoletnie, niezależnie od kraju pochodzenia, kultury, wieku czy płci, stanowią duży odsetek wśród wszystkich zaginionych osób. Większość z nich szczęśliwie się odnajduje, ale w policyjnych bazach danych wciąż figurują sprawy nierozwiązane.

Analizując dane z ostatnich 5 lat można przyjąć, że zaginięcia osób małoletnich, tj. takich, które w chwili zgłoszenia zaginięcia nie ukończyły 18 roku życia stanowią ok. 30 proc. wszystkich zarejestrowanych zaginięć w kraju. Niemal połowa z nich odnajdywana jest w pierwszej dobie od wszczęcia poszukiwań. Po kolejnych trzech dobach odnajdywanych jest już prawie 80 proc. zaginionych małoletnich. Poszukiwania trwające powyżej 7 dni stanowią niespełna 13 proc. wszystkich zakończonych spraw z tej grupy wiekowej. Aktualnie (stan na 19.05.2020 r.) w policyjnych statystykach figuruje 49 zaginionych i nieodnalezionych osób małoletnich, z czego 16 można uznać za osoby trwale zaginione (poszukiwania prowadzone są dłużej niż 5 lat).

- Mówimy tutaj o osobach, które w dniu generowania omawianych danych, nie miały ukończonych osiemnastu lat – podkreślają policjanci z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. - Takich dzieci, które „dorosły” będąc zaginionymi jest niemal 300, a najstarsza ze spraw zarejestrowana w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji ma ponad 30 lat.

Więcej - w czwartkowym (28.05) wydaniu Głosu Rawy. 

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Materiał  filmowy udostępniony przez Amber Alert Europe oraz Europol w ramach projektu ‘#DontBeAnEasyCatch’ - kampanii edukacyjnej nt. niebezpieczeństw w sieci (on-line grooming), skierowanej do dzieci i młodzieży. Projekt przygotowany został z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego i jest prezentowany jednocześnie w 23 krajach Europy w dniu 25 maja 2020 r. w tłumaczeniu na 19 języków.

Anna Kraćkowska

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2675 sekundy