Wyjątkowej tradycji sypania dywanu z płatków kwiatów nie przerwała pandemia. W środowy (17.06) wieczór w kilka godzin powstało unikalne dzieło. Kobierzec przetrwa do czwartkowej procesji na oktawę Bożego Ciała.

Tradycja sypania kobierca z płatków kwiatów przywędrowała do Polski z Włoch. Przywieźli ją Pasjoniści, którzy w 1923 roku przybyli do Przasnysza. W parafii św. Pawła od Krzyża w Rawie Mazowieckiej dywan usypywany był już przed wojną. Według parafian pierwszy powstał w 1938 roku.

Materiał, który jest potrzebny do usypania kobierca trzeba liczyć w kilogramach. Nikt, kto choć przez chwilę przypatrywał się jak parafianki przygotowują barwne dzieło z płatków kwiatów, nie ma wątpliwości, że nie jest to proste zadanie. Trzeba mieć dużo cierpliwości, a przede wszystkim dobre zdrowie. Panie przez kilka godzin klęczą na posadzce kościoła, by w najdrobniejszych szczegółach odwzorować projekt. Ten od lat przygotowuje pochodzący z Rawy malarz Rajmund Gałecki.

W tym roku najbardziej wymagającym elementem dywanu był orzeł nawiązujący do Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Misterne ułożenie skrzydeł z płatków zajęło paniom kilka godzin.

Kwiatowy dywan przetrwa do czwartkowej (18.06) wieczornej mszy. Po procesji na oktawę Bożego Ciała wierni zabiorą płatki kwiatów na pamiątkę.

W tym roku wyjątkowo procesja nie przejdzie ulicami miasta. Po mszy zaplanowanej na godz. 17.00 wierni wyruszą ze świątyni na teren rawskiego zamku, gdzie będą przygotowane ołtarze eucharystyczne.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Rawianin producentem legendy polskiego hip-hopu...

Mazowsze. Wiadomości z regionu

Głosowanie na budżet obywatelski to nie wojna

Żabki trenowały misiową mowę

Uwierzyła, że dzwoni policjant, a potem...

Skierniewicka Izba Gospodarcza ma 30 lat. W rok...

Honory dla ikony Wilkowic. Ma posłuch wśród...

Udostępnił auto pracownikowi. Dostał mandat

Bądźmy widoczni – po zmroku

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA