Reżyser z Białej Rawskiej Łukasz Chojecki pracuje nad trzecim odcinkiem serialu. Premiera pod koniec lipca.

Reżyser z Białej Rawskiej Łukasz Chojecki pracuje nad trzecim odcinkiem serialu. Premiera pod koniec lipca. (Justyna Napierała)

Powstaje trzeci odcinek cyklu „Zapiski z okupacji”. To miniserial, składający się z sześciu odcinków. Reżyserem dzieła jest filmowiec z Białej Rawskiej, Łukasz Chojecki. Znany jest już z innych dzieł, do życia powołał Fundację Generator Kultury. Dzięki wpłatom ludzi udaje się realizować wartościowe obrazy.

– Mam na koncie kilka etiud filmowych, skończyłem łódzką filmówkę i Akademię w Warszawie – mówi w rozmowie z „Głosem Rawy Mazowieckiej i Okolicy”.

Dyplom obronił w 2007 roku. Współpracował między innymi z Wojciechem Siemionem.

– Zainteresowałem się patriotyzmem lokalnym. W Szwejkach na terenie gminy Sadkowice był oddział partyzancki AK Oddziału Leśnego Dzik. Wspólnie z kolegą napisaliśmy scenariusz, początki filmu sięgają 2011 roku, pracowaliśmy nad nim do 2017 roku. Oficjalna premiera odbyła się w Gdańsku, Warszawie, Łodzi i Rawie Mazowieckiej.

Film dostępny jest na DVD, należy na rzecz Fundacji wpłacić 30 złotową cegiełkę i film zostanie udostępniony.

Pieniądze przeznaczane są na działania statutowe fundacji. Teraz powstaje sześcioodcinkowy miniserial, na stronie generatorkultury.eu dostępny jest zwiastun projektu. Teraz filmowcy montują trzeci odcinek. Na każdy potrzebują 10 tys. złotych. Trwa zbiórka na ten cel. Pomagają gminy, między innymi Sadkowice i Biała Rawska ale też sponsorzy. 31 lipca odbędzie się premiera trzeciego odcinka.

– Byliśmy w Izraelu, rozmawialiśmy z rodzinami Żydów, którzy wyjechali z Białej lub zginęli w obozach – mówi Łukasz Chojecki.

Reżyser jeden z odcinków poświęcił także Józefowi Walaszczykowi, który uratował w Rylsku 66 Żydów. Do dziś żyje i ma ponad 100 lat.

„Damulka warta złota”, to tytuł odcinka jemu poświęcony. A w nim niezwykła historia miłości i oddania. By uratować swoją ukochaną Irenę i inne osoby Józef Walaszczyk miał dostarczyć kilogram złota.

– Nas może nie być film zostanie, wrzucam do sieci, by tak było nawet za dwieście lat – mówi Łukasz Chojecki.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3118 sekundy