społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ31 lipca 2020 | 08:52 komentarzy 3

(fot. Włodzimierz Szczepański)

W Nowym Kłopoczynie, pow. rawski nie sposób nie zatrzymać się. Wśród owocowych drzew wystają kopuły. Dom wygląda jak mongolska jurta. Budują go Marta i Jędrzej młodzi sadownicy, którzy jako nieliczni prowadzą ekologiczne gospodarstwo, ale wyborem projektu całkowicie odbiegli od tradycyjnych trendów.

– Jak ktoś z powodu mojego domu mówi, że jestem ekologicznie zakręcony, trochę się podśmiewa, to ja się pytam swego rozmówcę, czy widział kwadratowe gniazdo, czy też norę? – mówi sadownik Jędrzeja Góreckiego.

Dwa lata temu zaczął budowę domu kopułowego. Podkreśla, że gdy zaczynał inwestycję, to był czwarty budynek tego typu w Polsce. Dwa domy kopułowe stoją w okolicy Warszawy. Mają ponad 30 lat. Jeden należy do Wojciecha Sergiela, protoplasty twórcy tego typu budownictwa w Polsce. Drugi budynek nie jest ekologiczny, bo pokryty został pianką poliuretanową.

Jego dom, podkreśla sadownik, jest w pełni ekologiczny. Szkielet wykonany z drewna konstrukcyjnego, ściany wypełnione paździerzem.– To jest beton konopny – uściśla Górecki i dodaje: – Czyli paździerz przemysłowy mieszany z wapnem, glinka kaolinowa, zero cementu. Grubość ścian zapewni odpowiednią izolację, nie potrzeba dodatkowej.

Dom ma ponad sto metrów kw. To dwie kopuły połączone łącznikiem. U szczytu kopuły widać świetlik. Dom jest w stanie surowym zamkniętym. Zaczęli dwa lata temu od postawienia fundamentów. W ubiegłym roku powstał zasadniczy zrąb budynku. W salonie nie ma jeszcze posadzki. Wnętrze wysypane jest czarnym materiałem.

Więcej czytaj w elektronicznym wydaniu "Głosu". TU POBIERZ

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 28

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  ZASKAKUJĄCY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Blanka 3 3 miesiące temuocena: 50% 

  Można ekologiczne?? Można. Wszystko się da jeśli są chęci. Dom wygląda zupełnie inaczej niż wszystkie, oczywiście w pozytywnym znaczeniu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~S 2 3 miesiące temuocena: 50% 

  Dla mnie bardzo ciekawy temat . Szkoda , że nic nie dodano o tym ekologicznym gospodarstwie , czy tylko sad , czy też inne uprawy ? Może p. Jędrzej dopisze w komentarzach . Ogólnie super !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~W 1 3 miesiące temuocena: 25% 

  Czyli już nie macie o czym pisać w ogóle ;-(

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2803 sekundy