Prezes Wioski Pomidorowej Teresa Stępniak jeszcze nie wie czy w tym roku będzie Święto Pomidora.

Prezes Wioski Pomidorowej Teresa Stępniak jeszcze nie wie czy w tym roku będzie Święto Pomidora. (Justyna Napierała)

Zawsze w sierpniu w Sierzchowach odbywało się Święto Pomidora. Pandemia pokrzyżowała plany, jednak ostatnie informacje o znoszeniu obostrzeń dają nadzieję, że w nieco późniejszym terminie impreza odbędzie się.

– Na razie obserwujemy sytuację, na pewno nie będzie wojny na pomidory – mówi Teresa Stępniak prezes Wioski Pomidorowej.

Wioska Pomidorowa współpracuje z Sochową Zagrodą.

– Kiedyś właśnie z Zagrodzie odbyła się ta wojna na pomidory, ale tego jak się okazało później, nie chcą nasi rolnicy, bo ich zbiory okupione są ciężką pracą. Dlatego zrezygnowaliśmy – podkreśla Teresa Stępniak.

Wioska Pomidorowa jaka powstała w gminie Cielądz to popularyzacja właśnie tego warzywa, bo blisko 40 lat temu większość mieszkańców uprawiała na tych ziemiach pomidory pod gołym niebem. Potem było łatwiej, pojawiły się warzywa pod folią. Cielądz znany jest z uprawy różnych odmian pomidorów, dziś Wioska chwali się odmianą polską, wyjątkową, słodkawą i bardzo zdrową, najlepsze pomidory są w czerwcu.

Pomidory przeciwdziałają nowotworom, zawierają likopen, który nie niszczy się podczas gotowania, a wręcz przeciwnie. Warzywo zalecane jest osobom z problemami krążeniowymi, chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, zawierają dużo soli mineralnych.

Wioska popularyzuje teren i pomidory, między innymi podczas nie tylko Święta Pomidora ale też dożynek, czy Jarmarku Wojewódzkiego.

– Chwalimy się naszymi przepisami, zapraszamy do nas – dodaje prezes Wioski.

– Proponujemy warsztaty i zwiedzanie dodatkowo skansenu Sochowej Zagrody, warsztaty kulinarne pomidorowe. Wioska oferuje też zajęcia z wykonywania ozdób świątecznych, na koniec takiego spotkania występuje zespół Sierzchowianie – zachwala Teresa Stępniak.

Zespół Sierzchowianie powstał z inicjatywy grupy osób działających wokół Wioski Pomidorowej i Sochowej Zagrody. Celem jaki przyświecał powstaniu zespołu było stworzenie kapeli opartej na tradycyjnych instrumentach ludowych regionu tj. skrzypiec, basów i bębenka. Miłośnicy tradycji chcą ocalić od zapomnienia melodie, piosenki, przyśpiewki i tańce oraz regionalną gwarę, miejscowe obrzędy i zwyczaje.

To się udaje. Wioska Pomidorowa może się poszczycić znaną w okolicy musztardą pomidorową i zupą z przecieranych polskich pomidorów z Cielądza.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2953 sekundy