Minister Piotr Gliński na uroczystości odsłonięcia pomnika w Skierniewicach

(fot. Joanna Młynarczyk)

Z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych odbyła się (9.11) na placu Dworcowym w Skierniewicach uroczystość odsłonięcia pomnika „Przed Bitwą Warszawską Skierniewice 1920-2020”.

To wielki zaszczyt, że mimo panującej pandemii udało nam się doprowadzić do momentu odsłonięcia pomnika – podkreślił Piotr Gliński, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu. – Sto lat temu Polacy stanęli w obronie Europy przed złem bolszewizmu, ale nie byliśmy wtedy sami – podkreślił i dodał: Naród polski nigdy nie zapomni Węgrom gestu wsparcia z ich strony, który był nie tylko gestem, ale realną pomocą dla bratniego narodu, broniącego świata przed zalewem bolszewickim. Dziękujemy też Francuzom, którzy od początku byli z nami, a także Ukraińcom.

Do Skierniewic przyjechali także: ambasador Węgier RP Urszula Zuzanna Kowacz i marszałek senior sejmu RP Antoni Macierewicz. Ponadto w uroczystości udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia 2019 – 2020 Inicjatywy Społecznej Budowy Pomnika na czele z Marianem Grochowskim, a także dyrektor Biura Programu Niepodległa Jan Kowalski.

W odsłonięciu pomnika uczestniczył też autor projektu, Karol Badyna, artysta rzeźbiarz z Krakowa.

Wspólnym przecięciem wstęgi odsłonięto pomnik, pod którym delegacje złożyły kwiaty. Podczas uroczystości, wartę honorową przy pomniku pełnili rekonstruktorzy ze skierniewickiego Stowarzyszenia Tradycji 26 Dywizji Piechoty.

Nowy pomnik przy dworcu powstał we współpracy Miasta Skierniewice, Stowarzyszenia Skierniewice 2019-2020 Inicjatywa Społeczna Budowy Pomnika „Przed Bitwą Warszawską 1920” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finansowego wsparcia przy jego budowie udzieliła firma Mirbud.

Czytaj także najnowsze wydanie „Głosu Skierniewic i Okolicy” (12.11).

Joanna Młynarczyk

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 30

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 5
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~gość 0 ponad rok temuocena: 89% 

  Skoro politycy PIS śpiewają hymn narodowy ale nie rozumieją drugiej zwrotki to może nowym hymnem narodowym o narodowych barwach naprawdę będzie po chińskiej cenzurze "Czerwone majteczki o, ho, ho ,ho. O, ho ,ho, ho. Bielutki staniczek O ho ,ho ,ho. O, ho, ho, ho . "

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Sebastian -1 ponad rok temuocena: 90% 

  Pomnik na pewno jest dziwny i jest coś w nim nie w kolejności i od początku .Są przedstawiciele z kilku państw a po środku z szablą uzbrojony Piłsudski jak jakiś główny przywódca Światowego Imperium. Flagi dwóch państw Polski i Francji. Jeszcze flaga U.E. i flaga miasta Skierniewice. Czy to jakaś instalacja artystyczna ? Do tego jest tam przecież jakiś opis dokładny.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Piotr P. -2 ponad rok temuocena: 67% 

  Nie wiem po co to zamieściliście, i jeszcze tego Zychowicza niczego dobrego nie pisze, nic nowego nie wnosi. Moim skromnym zdaniem na Zychowicza książki szkoda pieniędzy to co zrobił z Powstaniem Warszawskie, jego sugestie dotyczące 1939 r. to wszystko jest obłęd. (ale w jego głowie) Opamiętajcie (droga redakcjo bo robicie ludziom z głów sieczkę. Pozdrawiam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~gość -3 ponad rok temuocena: 71% 

  Większym pomnikiem w mieście jest na ul. Senatorskiej kościół hierarchy, przywódcy kościoła i kleru , prymasa , który za łapówkę od cara Rosji podpisał rozbiór Polski i budował kościoły .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~artur -4 ponad rok temuocena: 67% 

  debili w Skierniewicach nie brakuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Esk -5 ponad rok temuocena: 67% 

  Gdyby nie covid19 to pewnie byłby Korzeń z w Pół Drogi lub Krzykacz z 7 Heaven i serwowaliby tłuste kiełbasy, kaszanki, żurek, pajdy chleba ze smalcem i rozpychali się promując swoje jadło

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~M -6 ponad rok temuocena: 62% 

  Każdy, kto choć trochę zna tę historię, do której pomnik nawiązuje, jest dumnym ze Skierniewic i cieszy się niepodległą Polską. Doceniajmy to, że poza McDonaldami i supermarketami możemy budować kulturową i historyczną świadomość mieszkańców i gości miasta. Ukłony i szacunek dla Prezydenta i Radnych - wszystkiego dobrego!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ryska -7 ponad rok temuocena: 67% 

  Po co nam kolejny pomnik!!!!Tragedia co dzieje się w tym mieście.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~PanTau -8 ponad rok temuocena: 53% 

  A co przedstawia pomnik, jaką scenę, skąd autor wziął natchnienie? Tych polityków za chwilę zmiecie wiatr historii a pomnik pozostanie. Ma coś przedstawić i upamiętnić. Dla młodych będzie tylko czymś a dla ptaków .... Może warto by było odpowiedziec historię z pominięciem polityki. Ważne jest promowanie twórców, pomysłodawców tych którzy wsparli finansowo społeczny projekt a nie polityków.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~SK-CE -9 ponad rok temuocena: 54% 

  Tylko do tego się nadają pomniki to jest teraz no.1

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA