z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 listopada 2020 | 15:21 komentarzy 7
23 października 2017 roku doszło do pożaru plebani w Kurzeszynie.

23 października 2017 roku doszło do pożaru plebani w Kurzeszynie. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Gmina Rawa Mazowiecka znów nie odmówiła wsparcia parafii w Kurzeszynie. Pieniądze pozwolą na prowadzenie kolejnego etapu prac zabytkowej plebanii. Budynek wymagał gruntownego remontu po tym, jak trzy lata temu wybuchł w nim pożar. Na ostatniej sesji przy tylko jednym głosie wstrzymującym radni przyznali wsparcie na remont 10 tys. złotych.

23 października 2017 roku doszło do pożaru plebani. W budynku przebywał poprzedni proboszcz. Strażakom udało się go wyprowadzić z wypełnionego kłębami dymu obiektu. Duchowny trafił do szpitala w Skierniewicach. Został zaintubowany, leżał w śpiączce, miał poparzone górne drogi oddechowe. Pożar plebani i zagrożenie życia księdza był ogromnym przeżyciem dla parafian. Po niespełna dwóch latach od wydarzeń ruszyły prace remontowe zabytkowej plebani.

Ekspertyzy wykazały stan obiektu oraz jaki zakres prac należy wykonać. Budynek został wybudowany w I połowie XX w. i znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. Parafia starała się o przyznanie dofinansowania.

Jako pierwsi dotację przyznali radni gminy Rawa Mazowiecka – 30 tys. zł. Proboszcz szukał pieniądze na remont budynku, wystąpił m.in. do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego o przyznanie funduszy z puli na ochronę zabytków. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Do parafii trafiła kwota niemal 230 tys. zł. Trzecim źródłem finansowania inwestycji były pieniądze z funduszu kościelnego działającego przy ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji. Kwota wsparcia wyniosła 100 tys. złotych.

W pierwszej kolejności zostało położone nowe pokrycie dachowe.

– Prace praktycznie trwają cały czas, obecnie ekipy budowlane przeniosły się do wnętrza budynku. Natomiast przyznana przez radnych dotacja to kropla w morzu potrzeb – mówi ks. Zbigniew Pilichowski, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Kurzeszynie.

Wniosek o dotację stanął na ostatniej sesji Rady Gminy Rawa Mazowiecka. W projekcie uchwały nie było wskazanej kwoty wsparcia. Wójt Michał Michalik, który prezentował wniosek, przyznał, że na komisjach padały różne kwoty. Ostatecznie stanęło na sumie – 10 tys. zł.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

7Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Truth&hope 7 ponad rok temu

  Tak dla uczciwości dziennikarskiej dobrze by było chociaż sprawdzić dane, kórymi się Pan Redaktor posługuje. Dotacje z Ministerstwa Kultury wyniosły: w roku 2019 - 250tys.zł., w roku 2020 - 325tys.zł., co można łatwo sprawdzić na stronie ministerstwa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~kodorasta 6 ponad rok temuocena: 0% 

  Jak się komuś nie podoba, to niech ściska ze złością poślady. Każdy bohater w inernecie a w życiu nieudacznik.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~gość 5 ponad rok temuocena: 100% 

  OSTROŻNIE ! Gmina trwoni pieniądze na śmiecia + klechę , który dalej tak jak w PRL żyje powyżej średniej .Klecha robi pogrzeb i ma swój sztywny cennik .Klecha potrafi na cmentarzu lepić ogłoszenia na grobach ,niszczyć groby bo zgubił stare faktury klechy + poprzednika . A tu gmina robi parasol dla klechy z Kurzeszyna niby z jakiej paki jak dla ludzi z gminy nie ma .Okres pandemii COVID 19 .Ludzie umierają .Potrzeba Mistrzów Świeckiej Ceremonii Pogrzebowej jak w cywilizowanych krajach Unii Europejskiej na miejscu w Gminie bo kto teraz np. w czasie śmierci kogoś bliskiego będzie specjalnie z Warszawy sprowadzał panią Annę Borowik do robienia normalnego pogrzebu w Gminie .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~mundek 4 ponad rok temuocena: 0% 

  Dobrze , że radni przekazali taka pomoc. przecież do kościoła chodzą mieszkańcy gminy. A poza tym to jest także zabytek. A co do komentarzy osób, które krytykują tę decyzję to cóż, brakuje słów. Myślę,że dla niektórych cokolwiek dotyczy Kościoła to zawsze będą krytykować.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Zielarz 3 ponad rok temuocena: 57% 

  Ciekawe dla kogo warto , młodzi i tak nie chodzą do kościoła. Na pewno do baby zawiezie i dzieci ustawi .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Gość 2 ponad rok temuocena: 57% 

  Radni przyznali wsparcie ale niech nie myślą że zostaną docenieni a poszkodowany im i tak nawet nie podziękuje a przecież za 10 tysięcy to może zmodernizować C.O. Cwany Ks. Zbigniew Pilichowski nie wie co znaczy żyć o szklance wody i kromce dziennie oraz co to znaczy "zaciskać pasa na szczupaka ! " Już wyszarpał 30 000 + 230000 + 100000 + 10000 + do końca ....? (Zbierać , zbierać , zbierać jak na filmie "Kler") Przy takim podejściu zbierze więcej niż stary kustosz z Lichenia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Normalny 1 ponad rok temuocena: 25% 

  Boli pupa? Zbiera? ktoś daję jak chce i tyle. Korzysta z funduszy zewnętrznych i bardzo dobrze. Plebania to zabytek i warto żeby była w dobrej kondycji.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Gminny Festyn Wiśni w Regnowie [ZDJĘCIA]

Druga runda Pucharu Polski 2022/2023 na raty

Druga porażka Jutrzenki w IV lidze

W wypadku w Chorwacji zginęła s. Janina

Poselski wikt. Na tej diecie nie schudniesz

Brakuje krwi. Szpitale biją na alarm

Szczury, węże, karaluchy - niech zmykają pod...

Posikałam się ze śmiechu. Ani to urocze, ani...

Pucharowe granie. Do walki włączają się ekipy z...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA