z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 listopada 2020 | 08:58
Zostało jej do przejścia tylko... 2 800 kilometrów. Wypatrzyliśmy ją w Kurzeszynie

(fot. Włodzimierz Szczepański)

Wypatrzyliśmy ją w Kurzeszynie. Z pozoru wyglądała na studentkę, która spóźniła się na autobus. Szła szybkim  krokiem. Zdradzała ją tylko mapa w dłoni i muszelka przy ramieniu plecaka – znak szlaku św. Jakuba.

– Dziś idę ze Starej Rawy i chcę do zmierzchu przejść jakieś 20 kilometrów. Celem jest Santiago de Compostela – mówi pochodząca z Sochaczewa, Martyna Winnicka.

Do celu ma 2800 km. W hiszpańskiej Galicji znajduje się sanktuarium św. Jakuba. Droga do niego jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok drogi do Rzymu i Jerozolimy.

Trasa przechodzi przez atrakcyjne tereny, dlatego coraz więcej osób idzie szlakiem z powodów turystycznych. W parafiach w paszporcie pielgrzyma zbierają pieczątki. Dowód na pokonanie szlaku. Wiele osób przemierza go etapami. Tak jak Martyna.

– Idę, gdy mam wolne. Bliscy mnie podwożą na koniec poprzedniego etapu i idę dalej, póki zmrok nie zapadnie. Stopniowo będę wydłużała dni marszu. Na koniec planuje wziąć trzytygodniowy urlop. W tym roku szlaku z pewnością nie przejdę – opowiada.

Na wewnętrznej stronie muszli ma wypisane intencje, dla których idzie w pielgrzymce. Sięga po nie w momentach kryzysu podczas marszu.

– Dla osób niewierzących intencje będą motywacją. Ja zaczynałam wędrówkę, bo lubię wyzwania. Teraz idę w intencji trójki chłopców z mojej rodziny, o ich zdrówko – mówi Martyna Winnicka.

Rada Europy przywraca szlak

Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 roku Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za szlak o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w październiku 1987 roku oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku. Rekonstrukcja Szlaku, rozpoczęta w 1986 roku, trwa nadal w wielu krajach. Wiele odcinków zostało nie tylko na nowo wytyczonych, ale też specjalnie przygotowanych, przybierając charakter tzw. caminostrady, aby poprzez oddzielenie ruchu pieszego od samochodowego, ułatwić marsz coraz liczniejszym pielgrzymom i zwiększyć ich bezpieczeństwo.Źródło: Wikipedia

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 23

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Pływalnia Miejska zamknięta przez dwa pierwsze...

Dawid Kroczek nowym trenerem Unii Skierniewice

Mechaniczny zbiór owoców – fanaberia Rolników...

Uprawy pod skuteczną opieką

Piotr Kocęba zakończył przygodę w roli trenera...

Przed młodzieżą Widoku ten najważniejszy mecz

A może na camping?

Mistrzyni Europy z wizytą w Academii Gorila

Mycie i konserwacja instalacji fotowoltaicznych