GRASZ W ZIELONE? SPRAWDŹ NA JAKIE PIENIĄDZE MOŻESZ LICZYĆ

„Czyste Powietrze” to program dofinansowania do wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domu, mający na celu poprawę jakości powietrza w otaczającym nas środowisku. Zwalczanie smogu to jednak niejedyny profit z działań podejmowanych w ramach programu. Kompleksowa termomodernizacja polegająca na wymianie źródła ciepła na bardziej ekologiczne i energooszczędne oraz dociepleniu domu, to również ważna korzyść dla rodzinnego budżetu. O szczegóły programu pytamy Wojciecha Miedzianowskiego, Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

SPRAWDŹ, jak zrealizować inwestycje, które pozwolą nam wszystkim żyć w zdrowszym środowisku.

Program Czyste Powietrze, na którego realizację zarezerwowano 103 mld złotych jest najpopularniejszym programem realizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.Czy mieszkańcy naszego regionu są zainteresowani dotacjami na wymianę kopciuchów?

Wojciech Miedzianowski, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Łodzi: - Oczywiście, nabór wniosków do programu trwa, a na koniec listopada w Wojewódzkim Funduszu złożono ponad 12 500 wniosków na łącza kwotę przekraczającą 237 mln złotych. To znaczy, że dzięki dofinansowaniu, wspólnie z mieszkańcami województwa likwidujemy ponad dwanaście tysięcy starych pieców. Zachęcamy wszystkich do udziału w Programie i składania wniosków w formie elektronicznej przez zakładkę „Czyste Powietrze” na stronie

www.gov.pl

W ramach Programu Czyste Powietrze przede wszystkim trzeba udokumentować likwidację starego pieca i w zamian zainstalować piec ekologiczny, ale czy to wszystkie koszty kwalifikowane?

WM: - W ramach takiej inwestycji można również wykonać, termomodernizację domu, wymianę okien i drzwi, zainwestować w mikroinstalacje fotowoltaiczną lub kolektory słoneczne do podgrzewania wody. W wersji podstawowej, gdy roczny dochód wnioskodawcy nie przekracza 100.000 zł, beneficjent może uzyskać wsparcie do 30.000 zł. W wersji podwyższonej wnioskodawca może otrzymać nawet do 37.000zł jeśli prowadzi gospodarstwo wieloosobowe, a jego dochód nie przekracza 1.400 zł na osobę. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego w wersji podwyższonej maksymalny dochód na członka rodziny nie może przekroczyć 1.960 zł miesięcznie. Wymagane zaświadczenie o wysokości dochodu powinna wydać gmina.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wspiera mieszkańców tego regionu, także w innych proekologicznych inwestycjach. O jakie dofinansowanie można wnioskować będąc właścicielem domu lub ziemi?

WM: - Osoby fizyczne mogą wnioskować również o dotacje do 6.000 zł na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, do 5.000 zł na inwestycje w instalacje do zbierania wody deszczowej oraz zyskać refundację do 90% kosztów kwalifikowanych na usuwanie azbestu. Fundusz wypłaca również dotacje rolnikom w ramach ogólnopolskiego Programu regeneracji gleb poprzez wapnowanie. Kwota wsparcia wynosi od 100 zł do 300 zł za tonę czystego składnika odkwaszającego w zależności od powierzchni gospodarstwa.

Panele fotowoltaiczne coraz częściej instalowane są również na budynkach instytucji publicznych, szpitalach, hotelach i fabrykach. Inwestowanie w energię ze słońca stało się modne i dostępne dla szerokiej liczby obiorców. Na jakich warunkach przedsiębiorcy i podmioty publiczne mogą uzyskać wsparcie finansowe ze środków Funduszu na inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej budynków oraz OZE?

WM: - Dzięki naszemu wsparciu wiele gmin decyduje się na wyminę źródła ciepła i termomodernizacje budynków urzędowych, oświatowych i placówek ochrony zdrowia. Na popularności zyskuje również Program Ekolatarnia, czyli dofinasowanie na instalacje latarni hybrydowych, w których panel fotowoltaiczny połączony jest z wiatrakiem. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza tam, gdzie nie ma możliwości włączenia oświetlenia ulicznego do sieci elektroenergetycznej.

Przedsiębiorcy natomiast inwestują w panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne w ramach naszych preferencyjnych pożyczek. Atrakcyjność pożyczki polega na tym, że firma może skorzystać z jej częściowego umorzenia. Umorzenie może wynosić od 15 nawet do 55%! Środki z umorzenia, przedsiębiorca może zainwestować na przykład w zakup samochodów elektrycznych.

Gdzie zainteresowani mogą szukać informacji na temat programów i zasad wsparcia WFOŚiGW w Łodzi inwestycji przyjaznych środowisku?

WM: - Pierwszym źródłem informacji dla Programu Czyste Powietrze powinna być strona internetowa czystepowietrze.gov.pl oraz Infolinia 22 340 40 80. W pozostałych sprawach zachęcam do zadawania pytań droga mailową doradztwo@wfosigw.lodz.pl. Fundusz organizuje również szkolenia online. W każdym webinarium nasi doradcy energetyczni opowiadają na wszystkie pytania dotyczące zasad Programu, pokazują jak wypełniać wnioski oraz jak poprawnie rozliczyć dotację.

tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Subregion żyrardowski ze wsparciem sejmiku...

Nastrój Świat Bożego Narodzenia

"Jestem bezpieczny, jestem widoczny, noszę...

Łódzkie na plus

Św. Mikołaj czeka na listy

ŁÓDZKIE NA PLUS

Jak pomaga sejmik Mazowsza?

Niezbędnik Świętego Mikołaja

Poszerzyć horyzont

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA