z miasta

na sygnale

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ5 lutego 2021 | 12:24 komentarzy 5
Policjanci szukają oszustów „na bitcoina”. Ludzie tracą dziesiątki tysięcy złotych

(Fot. Sławomir Burzyński)

Nowy sposób oszustów. Mieszkańcy powiatu skierniewickiego już stracili już kilkadziesiąt tysięcy złotych, a oszuści nadal działają. W całym kraju.

Policjanci ze skierniewickiej komendy prowadzą kilka postępowań dotyczących kradzieży kilkudziesięciu tysięcy złotych z kont osób, którym przestępcy proponują łatwy zarobek – zainwestowanie oszczędności w kryptowaluty. Ostatnie takie zawiadomienie przyjęto w czwartek (4.02).

Ofiary oszustów są taką zaślepione wizją wielkich pieniędzy, że niektórzy nawet składając zawiadomienie na policji nadal wierzą w szybkie wzbogacenie się. Nic dziwnego, skoro jak donoszą giełdy, bitcoin (jedna z najpopularniejszych kryptowalut) właśnie poszybował i jest wart 140 485 złotych...

– Schemat postępowania oszustów zazwyczaj jest bardzo podobny. Dzwoni osoba, która ma akcent wschodni, przedstawia się nazwiskiem polsko lub angielsko brzmiącym i obiecuje szybki zarobek przy zakupie kryptowaluty, zapewniając jednocześnie o niewielkiej inwestycji własnych środków – Magdalena Studniarek ze skierniewickiej komendy opisuje schemat działania przestępców, którzy do swoich ofiar dzwonią z numerów pozornie wyglądających na krajowe, a w rzeczywistości telefonują z zagranicy.

Potem wygląda to tak: oszust proponuje pomoc w założeniu konta na giełdzie kryptowalut i przesyła link do programu potrzebnego, jak twierdzi, do jej obsługi. W rzeczywistości chodzi o przejecie kontroli nad komputerem. Podobne oprogramowanie ofiara instaluje na swoim telefonie – tym samym dając oszustowi dostęp do kodów esemesowych, przysyłanych przez bank w celu weryfikacji operacji bankowych.

– Z rachunku bankowego przelewane są wszystkie pieniądze, za które oszust kupuje kryptowaluty, a w przypadku braku środków, za pośrednictwem bankowości elektronicznej składane są wnioski na różnego rodzaju kredyty i pożyczki – dodaje policjantka.

Policja apeluje o rozsądek przy tego typu transakcjach: nie dajmy się zwieść obietnicom łatwego zarobku, nigdy nie udostępniajmy swoich danych osobowych oraz dostępu do kont bankowych, nigdy nie instalujmy oprogramowania polecanego przez nieznane nam osoby.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Karol Kuligowski, Olsztyn -do niedawna Żyrardów 0 11 miesięcy temuocena: 86% 

  Polecam artykuł na Portalu Miejskim Olsztyna pt. "Olsztynianka opowiedziała o mechanizmie działania oszustów podszywających się pod policjantów". Cenne przestrogi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Karol Kuligowski, Olsztyn -do niedawna Żyrardów -1 11 miesięcy temuocena: 90% 

  Polecam artykuł "70 latek z Olsztyna chciał zainwestować w kryptowaluty. " To jest nr Portalu Miejskim Olsztyna. Oszuści mogą poprosić o pokazanie karty płatniczej i dowodu osobistego w kamerce internetowej. A potem zrobią na Twoim koncie kredyt!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kolejna edycja projektu „Akademia Liderów...

Ponad 800 mieszkańców powiatu rawskiego w...

W Babsku jeże mają dobrze

Mecz Serc z Okazji 30. finału Wielkiej Orkiestry...

To tylko kolizja, a tymczasem powstał duży...

„Reymont” na zdalne. Nie wszyscy zatańczą...

Uchwała o tej opłacie budzi kontrowersje. Wójt...

10 mln zł na rewitalizację. Na jakie remonty...

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA