Dzieci potrzebują wsparcia psychiatry. Również te z Rawy Mazowieckiej.

Dzieci potrzebują wsparcia psychiatry. Również te z Rawy Mazowieckiej. (fot. pixabay.com)

– W dobie pandemii, długotrwałego przebywania dzieci w domach, one też doznają różnych sytuacji lękowych, depresyjnych stąd uważam, że pomoc jest uzasadniona – podkreślał Michał Michalik, wójt gminy Rawa Mazowiecka na ostatniej sesji rady gminy. Radni wsparli Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej na utrzymanie lekarza psychiatry dla dzieci.
 

Najwyższa Izba Kontroli pod koniec 2020 r. opublikowała miażdżący raport o systemie lecznictwa psychiatrycznego dzieci i młodzieży. Izba stwierdziła, że lecznictwo wymaga zmian, bowiem nie zapewnia kompleksowej oraz powszechnie dostępnej opieki zdrowotnej w tej dziedzinie. Przede wszystkim jednak brakowało profilaktyki zaburzeń psychicznych. W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, czyli ok. 630 tys., wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji wśród nastolatków samobójstwa są drugą co do częstości przyczyną zgonów.

Na ostatniej sesji rady gminy Rawa Mazowiecka (5.02) stanęła prośba powiatu o wsparcie utrzymania lekarza psychiatry. W 2020 r., do końca września, lekarz psychiatra z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rawie Mazowieckiej odnotował 316 wizyt dzieci i młodzieży.

– Trudności z obszaru zdrowia psychicznego coraz częściej dotykają młodzież i dzieci. Oprócz wspomnianych sytuacji lękowych, depresyjnych są to zachowania agresywne, zaburzenia odżywiania, zachowania, problemy somatyczne – tłumaczył wójt Michał Michalik.

Wójt podkreślił, że powiat obliczył koszty na podstawie rejonów, z których pochodzili pacjenci. Najwięcej, bo 40 proc. przychodziło do poradni z miasta Rawa Mazowiecka, na drugim na miejscu była oczywiście okalająca ją gmina. Stąd pochodziło 22 proc. pacjentów. Dlatego powiat zwrócił się do samorządu gminy Rawa Mazowiecka o wsparcie kwotą 8800 złotych. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.


Pomoc jest potrzebna. Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw wśród nastolatków. Liczba zamachów samobójczych (dane KGP) wśród małoletnich w wieku 7 - 18 lat rośnie z roku na rok: z 730 w 2017 r. do 772 w 2018 r., a w I półroczu 2019 r. wyniosła już 485. W latach 2017 - 2019 (I półrocze) na łącznie 1987 zamachów samobójczych, 250 zakończyło się zgonem. W 585 przypadkach przyczyną zamachów samobójczych była choroba psychiczna, a w 374 przypadkach zaburzenia psychiczne. Za tymi liczbami kryją się dramaty. W sieci krąży poruszający wpis...fot. screen/Tomasz Rawo Facebook
.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Kolejna edycja projektu „Akademia Liderów...

Ponad 800 mieszkańców powiatu rawskiego w...

W Babsku jeże mają dobrze

Mecz Serc z Okazji 30. finału Wielkiej Orkiestry...

To tylko kolizja, a tymczasem powstał duży...

„Reymont” na zdalne. Nie wszyscy zatańczą...

Uchwała o tej opłacie budzi kontrowersje. Wójt...

10 mln zł na rewitalizację. Na jakie remonty...

Minister zdrowia: wprowadzamy pracę zdalną w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA