z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 marca 2021 | 15:55 komentarzy 1
Adam Bińkiewicz, prezes OSP w Lutoborach opowiedział nam o planach jednostki.

Adam Bińkiewicz, prezes OSP w Lutoborach opowiedział nam o planach jednostki. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Ochotnicza Straż Pożarna w Lutoborach (gm. Sadkowice) jest wyjątkowa z wielu względów. Nie mają wozu strażackiego, a mimo to potrafią wygrywać zawody pożarnicze. Ich remiza robi wrażenie i w tym roku będzie gościć pozostałe jednostki z gminy. Co ciekawe, powstanie straży zawdzięczają kobiecie.

Portret Władysławy Rogójskiej, założycielki OSP i właścicielki Lutobor wisi na honorowej ścianie miejscowej remizy. Jest też zdjęcie drużny strażaków w lśniących hełmach, mundurach stojącej na wozie, niżej w pierwszym rzędzie, jako jedyna kobieta siedzi pani Władysława.


– Uchwyt sikawki widocznej na tym zdjęciu jeszcze się uchował. To była bardzo dobrze wyposażona, jak na ówczesne czasy, jednostka. Po śmierci Rogójskiej w 1946 roku działalność strażaków zmalała, aż w końcu przestała funkcjonować – opowiada Adam Bińkiewicz, prezes OSP w Lutoborach.


Reaktywacja OSP nastąpiła  w 1996 roku. Ze składek wiejskich strażacy wybudowali remizę. Okazały budynek robi wrażenie.


– Teraz w naszych szeregach czynnych jest 18, gotowych do akcji i 16 wspierających i honorowych. Trudno o członków, gdyż obecnie wiele osób pracuje zagranicą, czy też daleko od naszej wsi. Wychodzę z założenia, że nasza drużyna ma nieść pomoc w Lutoborach. Dlatego po pożarze, który miał miejsce kilka lat temu w naszej wsi, postanowiłem, że wszyscy strażacy muszą przejść szkolenia – tłumaczy.


Jako jedyna w gminie Sadkowice jednostka nie ma wozu strażackiego. Mimo to w 2019 roku wygrali zawody strażackie. W tym roku czeka ich duże wydarzenie...


– Organizujemy gminne obchody Dnia Strażaka. Złożyłem nawet wniosek do Krainy Rawki o środki na katering. Mieliśmy przygotować  już w ubiegłym roku, ale pandemia pokrzyżowała plany, oby tym razem się udało – mówi Adam Bińkiewicz.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

1Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~polob 1 25 dni temuocena: 0% 

  Wielki Szacunek dla założycielki OSP, i mieszkańcom Lutobór za nagrobek na JeJ grobie!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

"Skierniewice to straszne zadupie". Nie bierz...

Zielone światło dla przedsiębiorcy z Cielądza

Materace w Stargardzie - jak dobrać twardość i...

Nakaz zapłaty z Lublina? Mówimy, co z nim zrobić

Krzysztof Krawczyk łączył pokolenia. Rawa...

Cannelloni

Łączenie parafii nie ominie kościołów w...

Makaron z kurczakiem

Przedstawiciel zmieniającej się wsi