(fot. FB Cezary Jurkiewicz)

Oburzony obywatel poskarżył się – Cezary Jurkiewicz, gwiazda ze Skierniewic rani jego uczucia patrioty lokalnego. Rana jest tym boleśniejsza, że po „swojaku” obywatel „takiego syfu się nie spodziewał". Rzecz w kapciach i skeczu małe miasto”. Z dziennikarskiego obowiązku zapytaliśmy artystę – dlaczego wyśmiewa się z rodzimych Skierniewic i czy ze skeczem zamierza byłe miasto wojewódzkie odwiedzić. Dostaliśmy odpowiedź.

Co zbulwersowało obywatela? Skecz bezceremonialnie traktujący Skierniewice. Cezary Jurkiewicz, komik rocznik 86’ to rodowity skierniewiczanin, absolwent miejscowego Prusa, gwiazda stand-up’u powiedział:

 „(…) zawsze jest dobrze wyrwać się ze Skierniewic. Jeśli ktoś z was nie wie, Skierniewice to jest straszne zadupie. W Skierniewicach zresztą bardzo łatwo jest wdepnąć w gówno, więc trzeba chodzić w kapciach po domu. To jest moja pierwsza obserwacja. Korzystałem też ostatnio ze skierniewickiego Tindera (aplikacja randkowa, przyp. red.). Skierniewicki Tinder to jest aplikacja, która dobiera cię w pary z twoimi kuzynkami.”

Jest się o co denerwować?

Cezary Jurkiewicz tłumaczy: – Komedia polega na tym, że polega bierzemy jakiś element rzeczywistości i go wyolbrzymiamy. Np. biorę cechę Skierniewic np. bycie małą miejscowością i wyolbrzymiam ją do karykaturalnych rozmiarów – w tej sytuacji Skierniewice stają się wioską. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z groteską nie operujemy w kategoriach prawda-fałsz, co za tym idzie, nie prezentuję mojego prawdziwego zdania o tym mieście. Więc nie można powiedzieć, że obrażam Skierniewice. Oczywiście każdy ma prawo na żart się oburzyć. Każdy może mieć dystans do siebie, ale nie wierzę w dystans absolutny. Reguła jest taka, że jeśli mamy zbyt słabe nastawienie emocjonalne do tematu, to żart nas nie będzie obchodził. Jeśli mamy zbyt silne nastawienie emocjonalne do tematu, to żart nas obrazi

– wyjaśnia.

Zatem prowokacja?

Temat żartu musi nas trochę obchodzić i trochę nie, żebyśmy zareagowali śmiechem. W związku z tym zarzucanie komuś braku dystansu jest bezcelowe. „Oburzony obywatel” ma pełne prawo moralne, żeby się oburzyć na to co powiedziałem. Jednak trzeba pamiętać o tym, jak funkcjonują umysły komików. Kiedy spotykamy się cenzurą, albo z jakimś przedsionkiem cenzury w stylu „nie wypada z tego żartować”, to naszą reakcją będzie mocniejszy i bardziej brutalny żart na ten temat.

Stand-up’er zapowiada: – Chętnie w przyszłości wystąpię w Skierniewicach. Dodaje: – Być może po pandemii.

Anna Wójcik-Brzezińska

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 25

 • 13
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 5
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Tyle 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Dobrze chłopak gada i z humorem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~majtek -1 ponad rok temuocena: 11% 

  a po co sluchac takiego BURAKA slome z butow niech wyjmie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Zbyszko z Bogdańca -2 ponad rok temuocena: 100% 

  Majtek- ale Ty jesteś mądry, masz racje i dodrze mówisz, dać ci wódki. ale bez tego i tak bredzisz.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obserwator... -3 ponad rok temuocena: 82% 

  Mieszkańcy Skierniewic nigdy nie szanowali i nie szanują przyjezdnych i dlatego nie są lubiani na zewnątrz. Jakby nie widzieli o tym że to mieścina z walącymi się chałupami wokół rynku miejskiego - ale maniery wielkomiejskie. Brak żadnego przemysłu, tylko kolej wybudowana w przeszłości za czasów cara ma tylko znaczenie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Łódzkie na PLUS

Weekend blisko Warszawy dla sympatyków natury

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Praca u najlepszych

Łódzkie na PLUS

Wystawa prac Estery Karp w Skierniewicach. Dla tego...

ŁÓDZKIE NA PLUS

Król zimowych stylizacji

Namalowane sercem. Prace dzieci trafiły na...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA