Obiekty parafii w Szczukach budowano z rozmachem, w tym teraz pustą plebanię.

Obiekty parafii w Szczukach budowano z rozmachem, w tym teraz pustą plebanię. (fot. Włodzimierz Szczepański)

Z końcem marca biskup łowicki wydał dekret o połączeniu parafii Szczuki i Sadkowice. Przed ks. Maciejem Mroczkowskim proboszczem parafii pw. Świętych Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach nowe wyzwanie.

– Z pewnością nie zardzewieję – tak ks. Maciej Mroczkowski proboszcz sadkowickiej parafii odpowiedział na pytanie, czy dodatkowa parafia będzie wyzwaniem.

Kapłan podkreśla, że zamierza kontynuować projekt swego poprzednika, ks. Zdzisław Madzio zmarł na początku roku. Chce doprowadzić do termomodernizacji budynku kościoła i plebanii.
Jest co robić. Parafia św. Maksymiliana Kolbego w Szczukach została erygowana 15 października 1987 dekretem prymasa Polski, Józefa Glempa. Natomiast 8 grudnia 2003 pierwszy biskup łowicki Alojzy Orszulik dokonał poświęcenia kościoła parafialnego, ustanawiając go diecezjalnym Sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego. Obok została przygotowana kalwaria ze stacjami drogi krzyżowej.

Obiekty parafii w Szczukach budowano z rozmachem, w tym teraz pustą plebanię. To jednak wyzwanie nie tylko administracyjne. Przed laty parafia stała się słynna w całej Polsce za sprawą księdza skazanego za pedofilię

Ksiądz Maciej Mroczkowski zwrócił się do parafian z listem, w którym czytamy m.in.:
 

O podjęcie tej posługi prosił mnie Ksiądz Biskup Ordynariusz. W duchu zaufania Panu Bogu i kapłańskiego posłuszeństwa podjąłem się tego zadania, które jest związane z coraz mniejszą liczbą czynnych duszpastersko księży. Zarówno dla Was, jak i dla mnie jest to nowa niespodziewana rzeczywistość. Zrozumienie w jakiej jesteśmy sytuacji pozwoli na to, aby wspólnymi siłami i wzajemną pomocą dbać o dobro Parafii i każdego z Was zarówno w wymiarze duszpasterskim, jak i materialnym.


 

Dusze sanktuarium
Do parafii należą Chodnów, Nowy Chodnów, Gośliny, Janów, Józefów, Kaźmierki, Konstantynów, Potencjanów, Szczuki. Według danych urzędowych z 2013 zameldowane były tutaj 933 osoby. Natomiast, według danych parafialnych - "po kolędzie 2020" - wynosi 963 osoby.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 12

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Stasiek 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Rzeczywiście dech zatyka, na ogromne budowle parafialne. Wszystkim dotychczasowym Proboszczom w parafii w Szczukach chwała im za to, że nie budowali pałaców dla siebie, lecz dom na chwałę Bogu i dla swoich Wiernych. Jednak taki przykład w diecezji jest tylko jeden.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Franek -1 ponad rok temuocena: 75% 

  Te obiekty chyba wybudowane są z pieniędzy Watykanu, dech zatyka. Ukrywana pedofilia w Kościele, pusto wszędzie i głucho wszędzie. Jednak nie dało się ukryć.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA