Hamaki są łatwe w użyciu, ale jeśli ktoś lubi mieć w lesie apartament...

Hamaki są łatwe w użyciu, ale jeśli ktoś lubi mieć w lesie apartament... (Fot. Sławomir Burzyński)

Od najbliższej majówki noc w lesie na biwaku możemy spędzić legalnie. Pokazujemy, gdzie tereny biwakowe wyznaczono w pobliżu Skierniewic, Rawy i Żyrardowa.

– Biwakowanie w hamaku staje się coraz modniejsze, namioty się nam trochę znudziły – mówi Zbigniew Żmudzki ze Skierniewic, który od ponad dwudziestu lat, kiedy tylko może, noce spędza w lesie w hamaku, a od około dwóch lat jest ich producentem. – Od kiedy w ubiegłym roku wszedł pilotażowy program „Zanocuj w lesie”, sprzedaż takich rzeczy wzrosła o 100 procent. W tym roku jest podobnie, ludzie kupują swoje pierwsze hamaki – wyjaśnia.

„Zanocuj w lesie” to program Lasów Polskich, prowadzony w wybranych nadleśnictwach od ubiegłego roku, a od maja tego roku wchodzący w całej Polsce. Co to oznacza? Będzie można nocować w lasach na dziko legalnie. Nadleśnictwo Skierniewice wyznaczyło obszar, gdzie chętnie powita survivalowców, bushcraftowców i turystycznych „leśnych dziadków”.

– Chcieliśmy, żeby nie było to blisko miasta, bo skończyłoby się na zbiorowym piciu piwa – śmieje się Marcin Wierzchowski, zastępca nadleśniczego. – Jeżeli ktoś chce spędzić noc na łonie przyrody, wybierze bardzie oddalone miejsce. Warunkiem też było, żeby w pobliżu był leśny parking, gdzie można zostawić samochód, a nie parkować po krzakach.

W Bolimowskim Parku Krajobrazowym leśnicy zapraszają do biwakowania w obszarze leśnictwa Łasieczniki, czyli jadąc ze Skierniewic do Bolimowa od drugiego leśnego parkingu.

Rozbić namiot lub rozwiesić hamak można w każdym miejscu. Warunki są dwa: biwakować można w grupie maksymalnie dziewięcioosobowej przez najwyżej dwa dni i nie wolno palić ognia. Na to drugie leśnicy są szczególnie wyczuleni.

– Teraz można biwakować na legalu, ale mamy świadomość, że już wcześniej były osoby nocujące po lasach. Niekoniecznie w namiotach, trafiali się z bardziej pionierskim zacięciem, śpiąc po wykrotach i w pniach drzew. Nawet w zimie – mówi Wierzchowski i przyznaje, że leśnicy patrzyli na nich przez palce. – To grupa ludzi, która nie powoduje dla nas zagrożenia.

Ogniska czy kuchenki są nadal nielegalne, choć w nadleśnictwie przymierzają się, by udostępnić miejsce na ognisko. Jeśli chodzi o biwakowanie, to można dłużej i w większej grupie niż 9 osób, ale trzeba uzyskać zgodę nadleśnictwa, Wystarczy wysłać mejla.

W lesie wszystkich obowiązują zakazy niszczenia ściółki, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie nie namiot, a hamak.

– Wyobraźmy sobie, że zaczyna padać deszcz. Rozbicie namiotu zajmuje od kilku do kilkunastu minut, natomiast na zawieszenie hamaka wystarczą góra trzy minuty – mówi Zbigniew Żmudzki. – Na początek można założyć tarp, czyli daszek, hamak ma też moskitierę, może mieć ocieplinę od spodu, a w warunkach zimowych można założyć kokon – wyszczególnia zalety podniebnego biwakowania.

Na początek wystarczy hamak za 50 złotych ze sklepu sieciowego. Wyspecjalizowani producenci hamaków najwyższej jakości oferują je w cenie od 200 do nawet 3 tysięcy złotych.

– Złoty środek to hamak za 500 złotych – uważa Żmudzki.

Majówka rozpoczyna się w już w ten weekend. Pogodowe prognozy są nader zachęcające. Bolimowska puszcza czeka.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 8

 • 7
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Debiut Michała Rudzkiego w MMA

Bolimowski Jarmark Bożonarodzeniowy po raz drugi

Nagrodzeni za sukcesy. W docenionej grupie brakuje...

Miliard złotych od Marszałka. Gdzie są te...

Radosław Psyk szachowym mistrzem Polski!

Kłusowali na ryby, których oficjalnie nie ma

Szanowni Klienci SIME Polska

EMKA Cup 2022

Historyczne wydarzenie w Pływalni Miejskiej NAWA

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA