Miejsce: Muzeum Historyczne Skierniewic (ul. Batorego 64 J)

Data rozpoczęcia: 01.07.2021

Data zakończenia: 31.08.2021

Katedra ormiańska i jej twórcy – wernisaż wystawy

Muzeum Historyczne Skierniewic zaprasza 1 lipca o godz. 17.00 na wernisaż wystawy „Katedra ormiańska i jej twórcy” z oprowadzaniem kuratorskim dr Michała Wiśniewskiego z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa czynna będzie do 31 sierpnia.

Będzie to wystawa poświęcona katedrze ormiańskiej we Lwowie, a także jej twórcom.

Katedra szczęśliwie przetrwała okres II wojny światowej, po czym została zamieniona w magazyn Lwowskiej Galerii Obrazów. Niewłaściwie użytkowana przez wiele lat popadała w zapomnienie i ulegała powolnej destrukcji. Dopiero na początku XXI wieku została przywrócona do kultu, co umożliwiło rozpoczęcie prac konserwatorskich, których inicjatorem było Stowarzyszenie Absolwentów Akademii Dziedzictwa.

Zakończenie prac stanowiło pretekst do stworzenia ekspozycji, przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, poświęconej historii katedry oraz trzem twórcom jej przebudowy i dekoracji, która powstała na początku XX wieku. Są to: krakowski architekt okresu secesji i modernizmu - Franciszek Mączyński, krakowski malarz i dekorator - Józef Mehoffer oraz związany ze Lwowem malarz - Józef Henryk Rosen. Zrealizowane przez nich prace zaowocowały powstaniem wyjątkowego dzieła, przebudowaną świątynią o orientalnym charakterze, w której wnętrzach zobaczyć można zespół monumentalnych mozaik wybitnego krakowskiego dekoratora. Głównym elementem całości wnętrza są malowidła ścienne, które w latach 20. przygotował Jan Henryk Rosen. Wyróżniając się ekspresją, należą do najciekawszych przykładów polskiego malarstwa monumentalnego doby dwudziestolecia międzywojennego.

Wystawa prezentowana w Muzeum Historycznym Skierniewic zostanie otwarta 1 lipca 2021, a gościem specjalnym wernisażu będzie dr Michał Wiśniewski z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, który po wystawie oprowadzi i o niej opowie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 52

 • 50
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 2
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

wydarzenia

To Ty decydujesz, co powstanie w Twojej okolicy!

Simba Manyika w niesamowitej podróży zatrzymał...

Turniej Tenisa Ziemnego

Łódzkie artystyczne

Ponad 120 lat historii skierniewickiego Prusa na...

Niedzielny marszobieg bialskim sadami [ZDJĘCIA]

Rawianie lubią szczury? Obowiązek deratyzacji od...

Pierwszy etap biegowej triady 2022 roku

Mecz I ligi wojewódzkiej trampkarzy